GÖTEBORG – VÕLUV ROOTSI SADAMALINN

Mereäärne Rootsi linnake Göteborg on tänaseks suuruselt teine linn Rootsis, mis on tulvil ajaloolisi vaatamisväärsusi ning kus mere lähedust on tunda igal sammul.  Tegemist on Rootsi suurima sadamalinnaga, kust leiavad tegevust nii ajaloo- ja arhitektuurihuvilised, veespordi nautlejad kui ka toidugurmaanid.

Milliseid vaatamisväärsusi Göteborgis külastada?

  • Skansen Kronan: suursugune 17. sajandist pärit kivikindlus, mis loodi kaitseks võimaliku taanlaste rünnaku vastu.
  • Maritima Centrum: maailma suurim meremuuseum, kus merehuvilised saavad tutvuda väikeste kalalaevadega, laskuda allveelaev Nordparkeni kitsasse sisemusse ja astuda hiigelsuure hävitaja Småland pardale.
  • Haga: Göteborgi ajalooline puithoonete piirkond, mis on tööliste linnaosast muutunud eksklusiivseks elamurajooniks, kus autovabu tänavaid ääristavad väikesed kohvikud ning vintage butiigid.
  • Göteburgi kunstimuuseum: muuseumist leiab maailma võimsama 19. sajandi põhjamaade kunstikollektsiooni. Lisaks leiab muuseumist Monet, Picasso ning Rembrandti töid.
  • Volvo muuseum: Rootsi tuntuima automargi ajalugu tutvustav suurejooneline muuseum, mis annab põhjaliku ülevaate Volvo autode, veokite, busside ning teiste toodete arengust.
  • Slottsskogeni park: linna suurim roheala, kus kohalikud käivad linnakärast puhkamas. Lisaks on pargis ka loomaaed, tiigike hüljeste ja pingviinidega, ajaloolised rootsi majakesed ning mitmed mängu- ja spordiväljakud.
  • Lisbergi lõbustuspark: juba 1923. Aastal avatud lõbustuspark, mis on üks lastega perede meelispaiku. Lõbustuspargi atraktsioonide hulka kuuluvad nii kõrged puitsõrestikuga Ameerika mäed kui ka elava muusikaga tantsupõrand.
  • Botaanikaaed: Põhja-Euroopa suurim botaanikaaed, mis võlub maitse- ja ravimtaimede, köögiviljaaia ning kiviktaimlaga.

Mida Göteborgi lähiümbruses teha?

Göteborgis leiab nii suuri kaubamaju, tuntud kaubanduskettide kauplusi kui ka Rootsi disainipoode.

Saluhalleni turuhall: Göteburgi rikkalik turg, kus lisaks kohalikele gurmeetoodetele leiab ka kohalikku käsitööd ning rõivaid.

Nordstan: Göteborgi suurim ostukeskus, kust leiab sadu kaupluseid ning laia valiku teenuseid.

NK: Göteborgi kesklinnas asuv kaubamaja, kus leiab tuntud moe- ja luksuskaubamärkide tooteid.

Söömine Göteborgis

Kohustuslikud road, mida Rootsis proovida: Rootsi lihapallid, marineeritud heeringas, kaneelirullid, eri viise kasutades valmistatud lõhe, võileivatort Smörgåstårta ning tugevamaitseline alkohoolne jook akvaviit.

Sadamalinnale omaselt on Göteborgis olulisel kohal kala ning mereannid. Parimaid kalatoite saab tellida nii linna vanimas kalarestoranis Fiskekrogen kui ka Michelini tärniga restoranis 28+.

Göteborgis liiklemine

Kuigi Göteborgis on lihtne jalgsi ringi liikuda, on linnal ka hästi toimiv transpordivõrk, mida on lihtne ja mugav kasutada.

Kuna mitmed linna piirkonnad on mõeldud just jalakäijatele ning paljud olulised vaatamisväärsused asuvad kesklinnast vaid jalutuskäigu kaugusel, on parim liiklemisviis jalutamine.

Soovi korral saab linnas liigelda ka trammi, praami või taksoga. Kuigi trammid ei liigu kesklinnast kuigi kaugele, viivad need peamiste vaatamisväärsuste juurde. Linna ümbritsevate piirkondade ja saarestik vahel liikumiseks on parim võimalus praam. Samuti saab linna rohketel kanalitel seigelda hop on/hop off paadikestega.

Taksosid on linnas palju, kuid soovitatav on esimese ettejuhtuva takso võtmise asemel tellida takso usaldusväärsest firmast, kuna just öösel tegutseb linnas ka ebaseaduslikke taksosid.

Allikas: nordica.ee

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *