Go Traveli unikaalseim seiklus: maismaaretk Peking-Delhi 3

Sel aastal on seiklushuvilistel reisibüroo Go Travel kaudu taas võimalik läbi teha unikaalne reis Hiina pealinnast Pekingist India pealinna Delhisse. Teekond kestab kokku 21 päeva ja viib muuhulgas külla 15 UNESCO maailmapärandi objektile.

2016. aastal on Peking-Delhi retk kavas neljandat korda ning see on üks vaatamisväärsuste küllasemaid reisiprogramme, mida Eesti reisibüroodest leida võib. Varem samal marsruudil toimunud reisidel osalejad on kommenteerinud, et reis on eriline eelkõige vaheldusrikkuse poolest. Nagu Tiit Pruuli, kes sama marsruuti on korduvalt läbinud, kirjeldab: “See on nagu ratsutamine läbi erinevate ajastute ja idamaiste kultuuride: moodsad suurlinnad vahelduvad keskaegsete küladega, rohelised džunglid lumiste mägedega. Tee ääres seisvad buda mungad, konfutsiaanlikud mõtlejad, hindu pühamehed, Himaalaja mägirahvad. Tohutult värve, lõhnu, emotsioone…”

Hiina terrakotasodalased

Reisi viimastel päevadel on paljud reisijad isegi öelnud, et nad ei suuda enam nii palju muljeid vastu võtta. Hiljem arvukaid fotosid ja videosid vaadates muljed siiski taastuvad ning reisi mastaap jõuab veel selgemini kohale. Ja see mastaap on nii muljetavaldav, et isegi teised Eesti reisibürood pole söandanud seda programmi kopeerida, mis teeb Peking-Delhi retkest ümbermaailmareisi järel teise Go Travelile unikaalse reisiprogrammi.

Sel reisil saab korraga näha erinevaid loodus- ja kliimavöötmeid (parasvööde, lähistroopikavööde, troopikavööde ja lähisekvatoriaalvööde), religioone (taoism, konfutsionism, budism, hinduism, džainism, sikhism, kristlus ja islam) kultuure, majandusi jne. Erakordseks muudab reisi ka kõrguste (Peking 54, Gyatso-la 5248, Varanasi 78 meetrit üle merepinna) ja temperatuuride vahe.

Kõik see toob paratamatult kaasa veidi ebamugavusi, kuid kõik meie reisijad (vanim 74 ja noorim 3) on igati tublid olnud ja reisi nautinud. Tiibetis võib end tunda anda kõrgusehaigus, kuid ka sellega oleme hakkama saanud. Tavaliselt ostame mõnest Xiningi apteegist teele kaasa kavalaid hiinlaste medikamente ja väikeseid hapnikuballoone, samuti on reisi marsruut koostatud kulgema vaikse tõusuna. Laskumine Tiibetist Nepaali on tõeline kergendus, sest Nyalami külast (3728 m) on Nepaali piirini (1776 m) 44 kilomeetrit ning sellel suhteliselt lühikesel lõigul laskub maantee 1952 meetrit.

Tiibet

Reisihuvilised inimesed tahavad tavaliselt näha objekte, millest nad midagi kuulnud on. Sellepärast rõhutame ka reisi tutvustamisel UNESCO maailmapärandisse kuuluvaid objekte ja maailmaimesid. Loomulikult külastatakse pika reisi jooksul ka vähetuntud vaatamisväärsusi ning hiljem selgub, et paljud neist olid kuulsatest objektidest palju muljetavaldavamad. Selle reisi jooksul külastame tervelt 15 UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat vaatamisväärsust:

  1. Mingi ja Qingi dünastia keisrilossid Pekingis (Keelatud Linn)
  2. Pekingi taevatempel (Hiina arhitektuuri parim näide)
  3. Pekingi suveloss ja keisri aed (lihtsalt ilus)
  4. Suur Hiina müür (peab nägema!)
  5. Esimese Qini keisri hauakompleks Xiani lähistel (terrakotasõdalased)
  6. Potala palee Lhasas (dalai-laamade residents)
  7. Katmandu org (palju huvitavat)
  8. Chitwani rahvuspark (elevandid, ninasarvikud, tiigrid, krokodillid jne.)
  9. Gautama Buddha sünnipaik Lumbinis (ei vaja kommentaare)
  10. Khajuraho templid (tuntakse eelkõige erootiliste skulptuuride poolest, kuid seal on ka palju muud huvitavat)
  11. Taj Mahal Agras (üks ilusamaid ehitisi maailmas)
  12. Punane kindlus Agras (pole paha)
  13. Fatehpur Sikri linna varemed (tegelikult üsna hästi säilinud)
  14. Jantar Mantar Jaipuris (astronoomiline ime)
  15. Qutab Minar (seal asub ka imeline raudsammas, mis ei roosteta)

India, Agra fort

Lisaks külastame 2 kaasaegset maailmaimet – Suur Hiina müür ja Taj Mahal – ning  peale n-ö ametlike maailmakuulsate objektide uudistame ka muid, mitteametlikke imeasju:

  1. Hiina akrobaadid Pekingis (lihtsalt uskumatu)
  2. Kumbumi klooster Xiningis (ülioluline paik Tiibeti budistide jaoks)
  3. Xining-Lhasa raudtee
  4. Zhangmu asula Hiina-Nepaali piiril (aastal 2011 sai meie grupp seal lisatasu maksmata tunda päris korralikku maavärisemist)
  5. piiriületused Nepaali ja Indiasse (reisijad ei suuda kommenteerida aga reisijuhi juuksed lähevad seal iga tunniga hallimaks)
  6. päikesetõus ja päikeseloojang Varanasis (kõige tõelisem India)
  7. surnute põletamine Katmandus ja Varanasis (elu üle mõtlemise koht)
  8. suplus Gangese jões Varanasis (ei soovita!)
  9. džainistlikud templid Khajurahos (enamus inimesi pole džainismist isegi kuulnud)
  10. rongisõit Indias (pole võimalik kirjeldada, tuleb ise näha ja tunnetada)
  11. Fatehpur Sikri parkla (maailma tüütuimad suveniirimüüjad)
  12. India linnade üldkasutavad käimlad (kummikud ja gaasimask kaasa)
  13. Delhi liiklus (tõelise elamuse saamiseks tasuks proovida rendiauto roolis istumist)
  14. sikhide tempel (rahu)
  15. Tallinn (vastik ilm ja lennujaama taksojuhid)

Taj Mahal

Eraldi tooks välja Xining-Lhasa raudteelõigu (1957 km), mis valmis aastal 2006. Ehituse maksumuseks oli 3,68 miljardit USA dollarit ning ehitustöödel osales rohkem kui 20 000 inimest. 960 km sellest asub kõrgusel üle 4000 meetri. Teel on 675 silda, mille kogupikkus on 160 km ning umbes 550 km raudteed on ehitatud igikeltsale. Tänu Tangla kuru (5072 m) ületamisele on tegemist maailma kõrgeima raudteega. 4905 meetri kõrgusel asuv Fenghuoshani tunnel on maailma kõrgeim raudteetunnel ning 5068 meetri kõrgusel asuv Tangla raudteejaam on maailma kõrgeim raudteejaam. Selle raudteelõigu jaoks on ehitatud 361 erivagunit, mis on varustatud spetsiaalsete uksetihendite, hapnikuvarustuse ja ultraviolettkiirguse eest kaitsvate süsteemidega. Golmudi ja Lhasa vahel on isegi suitsetamine rongitamburis üsna rangelt keelatud.

Kolme nädala jooksul läbitakse maad mööda rohkem kui 7000 kilomeetrit ja lendudega lisandub veel 11700 km, kuid seni pole keegi kurtnud tuima sõitmise üle. Igal päeval on erakordseid vaatamisväärsusi, kus jalutatakse ja uudistatakse, ning ka vaated rongide-busside akendest on lummavad.

Tiibet

Reisi broneerimisel küsitakse tihti erivarustuse ja eriettevalmistuse kohta, kuid tegelikult on tegemist tavalise turismireisiga ning sellel võib rahulikult osaleda ülikonna ja kohvriga. Seiklusreisiks muudavad asja ikka toredad kliendid (mõni võtab Hiinasse kaasa dalai-laama pilte, mõni kaotab Hiina ja nepaali piiripunktide vahel passi, mõni kukub kõhulahtisusest tingitud nõrkuse tõttu hotellitoas kivipõrandale ja saab koljutrauma jne) ning reisijuht (kes kogu aeg klientidele lubab, et iga päevaga läheb paremaks ja poole päevaga poole paremaks).

Meie reis on planeeritud parimale aastaajale, sest septembris pole Tiibeti mäekurud veel päris lumme mattunud ja Indias on juba jahe (veidi alla 30 kraadi).

Peking-Delhi seiklusreis maksab 3640 € osalejale. Kellele see kallis tundub, see võib ka teha näiteks kolm-neli eraldi reisi (Hiina, Tiibet, Nepaal, India) ja nende maksumuse kokku arvutada (külastatavad vaatamisväärsused on üldjuhul samad). Vaata täpset reisiprogrammi ja lisainfot siit.

India, Varanasi

3 KOMMENTAARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *