Euroopa termaalvetesse tervist parandama

Et kuumaveeallikad tervist parandavad, teati Euroopas juba antiikajal. Kuigi Eestis looduslikke kuumaveeallikaid ei leidu, ei pea neid õnneks väga kaugelt otsima. Maailmakuulsatesse termaalbasseinidesse suplema pääseb vaid mõnest reisitunnist. Valisime välja 5 põnevaimat Euroopa tervisevete kuurorti.

Blue Lagoon, Island

Üks maailma kuulsamaid termaalspaasid asub Islandil. Tegemist on üsna noore spaaga, mis tekkis alles 1976. aastal, kui ligiduses asuva jõujaama ehituse käigus pumbati maapõuest välja kogemata liiga suur kogus vett.

Üsna pea hakkasid ümberkaudsed inimesed tekkinud termaalbasseinides ujumas käima ning märkasid mineraaliderohke vee ja kvartsirikka muda head mõju nahale. Sellest ajast peale hakkaski helesinise tooniga Blue Lagoon kuulsust koguma ning tänaseks on tegu ühe maailma populaarseima termaalspaaga.

Kuidas kohale saab?
Lennates Reikjavikki: hind al 315 €
Aurinko ringreis: al 985 €

Karlovy Vary, Tšehhi

Karlovy Vary linn on kindlasti paljudele eestlastele tuttav. Legendi järgi asutas selle Rooma keiser 14. sajandil veidi pärast seda, kui keisri isiklikud jahimehed õnneliku juhuse läbi seal kuumaveeallikad avastasid. Sellest ajast saati on Karlovy Varyt külastanud muuhulgas Beethoven, Mozart, Casanova, Franz Kafka ja lugematul arvul turiste üle maailma.

Eriliseks teeb Karlovy Vary see, et sealset naturaalset mineraalvett on soovijatel võimalus linnas asuvatest allikatest otse maitsta. Tänaseks saab linn uhkustada rohkem kui 650 aasta pikkuse kogemusega spaateenustes.

Kuidas kohale saab?
Lennates Prahasse: hind al 195 €

Saturni termid, Toscana, Itaalia

Terme di Saturnia kuumaveeallikad asuvad mõne kilomeetri kaugusel Saturnia külast ja on ühed Itaalia armastatuimad termaalbasseinid. Iga sekund purskab maa seest välja suures koguses termaalvett, mis mööda mäekülge alla voolates on aja jooksul moodustanud kaunid looduslikud basseinid.

Neid terme saab nautida kahel moel – kas omal käel looduslikes basseinides supeldes (ligipääs prii) või lähedal asuvat spaad külastades. Spaa peabasseini teevad eriliseks selle põhjas pidevalt mullitavad kuumaveeallikad, mis hoiavad vee mõnusa 37,5 soojakraadi juures.

Kuidas kohale saab?
Lennates Firenzesse: hind al 275 €

Pamukkale, Türgi

Pamukkale tähendab tõlkes puuvillalossi ning on nime saanud tänu kuumaveeallikatele, mille vesi on mööda mäekülge alla voolates moodustanud kaunid valget värvi kaljud ja termaalbasseinid. Termaalvees sisalduvad koostisosad on seda kriitvalget kaljut aastasadade jooksul üha kõrgemaks kasvatanud. Tänapäeval on kunagisest rahulikust looduspaigast saanud üks Türgi suurimaid turismiatraktsioone, kuhu ka reisipaketi ostnutel on lihtne ligipääs.

Kuidas kohale saab?
Lennates Istanbuli: hind al 215 €
GoAdventure puhkusereis Izmiri: al 550 €

Palia Kameni, Santorini, Kreeka

Erinevalt Pamukkale basseinidest on need Santorini saare lähedal kustunud vulkaani kraatris asuvad looduslikud termaalbasseinid jäänud turistidest veel küllaltki puutumata. Basseinide eraldatusele aitab kaasa nende asukoht – Palia Kamenisse pääseb suplema ainult lähedale sõitvalt laevalt vette hüpates, sest randumiseks on koht liiga madal.

Kuidas kohale saab?
Santorinile pääseb mugavalt Aurinko puhkusereisiga: hind al 480 €

Kuumaveeallikatest

Taoistid peavad kuumaveeallikaid heaks keha ja vaimu tasakaalustajaks ja harmoniseerijaks. Taolise allikavee tervistav efekt peitub soojuses ning mineraalide ja gaaside rikkas koostises. Nii aitab termaalvetes ujumine ergutada vereringet ja ravida paljusid vaegusi, näiteks reumat, selja- ja liigesehaigusi ja närvihädasid. Lisaks mõjub kuum vesi hästi lihastele ja liigestele. Kuna allikavesi jõuab maapinnale enamasti mitme tuhande meetri sügavuselt maapõuest, on selle temperatuur väga soe, enamasti ligi 38 kraadi.

________________

Lugu on ilmunud ajakirjas Kodutohter juulis 2013.
Tekst: Kaisa-Triin Karu
Fotod: dreamstime.com, istockphoto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *