Esimene eestlanna pürib 8000-meetrise mäe tippu

Eesti abielupaar Uko ja Anu Nõulik on seadnud sihiks vallutada Cho Oyu, mis oma 8201 meetriga on maailma kõrguselt kuues mägi. Ekspeditsiooni teeb eriliseks asjaolu, et õnnestumise korral on Anu Nõulik esimene eesti naine, kes vallutab 8000-meetrise mäe.

Cho Oyu (Foto: Uwe Gille, Wikipedia Commons)

Cho Oyu mäge loetakse kõige kergemini vallutatavaks 8000-liseks tipuks. Varem on selle tippu tõusnud vaid 7 eestlast – 5 aastal 1998 ja kaks aastal 2010, kõik mehed. Esimese eestlannana proovis 8000 piiri alustada Helme Suuk samuti Cho Oyu’l, kuid tippu ta ei jõudnud, Anu Nõulik on samal mäel teine üritaja.

Mägironimisega alustasid Anu ja Uko Nõulik vaid mõni aasta tagasi, treeninud on nad Jaan Künnapi klubis. Cho Oyu plaanib abielupaar ette võtta kahekesi, ilma grupita.

„Oleme ostnud baaslaagri teenuse, kuid kõik mäel toimuv on meie endi teha – telgid-söögid-kütus ja kogu varustus üles vedada, laagrid sisse seada jne. Meil ei ole šerpa-giidi ega lisahapnikku,“ räägib Anu Nõulik plaanidest. „Kõrgust oleme proovinud Muztagh-Atal (7546 m), seal katsetasime sama meetodit ja see toimis hästi.“

Põnevale ettevõtmisele on aidanud hoogu anda reisibüroo Go Travel. „Ei juhtu just väga tihti, et Eestist sõidetakse 8000 m mägesid vallutama, mistõttu on meil eriti hea meel, et Anu oma plaaniga just meie reisibüroosse pöördus,“ ütles Go Traveli tegevjuht Matti Pruul. „Kuigi tänapäeval on juba palju neid, kel rahakott kannatab Himaalajasse lihtsalt matkama minna, on kõrgalpinism siiski midagi muud ja meil on rõõm sellises seikluses osalised olla.“

Mägironijalt nõuab 8000 ekstreemset vastupidavust, hapnikuolud on sellel kõrgusel eluohtlikud (inimene on ilma lisahapnikuta elus maksimaalselt kuni 24 tundi). Et ohtlikul retkel turvalisus kõrgemale tasemele tõsta, annab Go Travel mägironijate kasutusse satelliittelefonid, millega kodustega sidet pidada ja vajadusel abi kutsuda.

Anu ja Uko Nõuliku ekspeditsioon algab 10. aprillil 2013. Esialgu lendab paar Nepaali, seejärel reisitakse Tiibetisse. Autotranspordiga pääseb baaslaagrist mõne tunni tee kaugusele, edasi matkatakse jala, pagas on jakkide kandamiks. Mäe tippu loodetakse jõuda 12.-14. mail, kuid see sõltub ilmaoludest. Tagasi Eestisse saabutakse 26. mail.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *