Birma – avastamata maa 10

Aasia kaguosa on üldiselt turistide poolt väga hinnatud piirkond. Sealsetes riikides on soe kliima, mõnusad rannad, palju vaatamisväärsusi, odavad hinnad, sõbralikud teenindajad jne. ning seetõttu külastavad seda piirkonda miljonid turistid. Ometi leidub seal riik, mis on massiturismist veel puutumata ja see riik on Birma (ametlikult Myanmar).

Birmas on olemas kõik need plussid, mille pärast turistid naaberriike külastavad ning lisaks veel üks pluss – turistide vähesus. Haruldaste vaatamisväärsuste juures ei sähvi jaapanlaste välklambid ja ei kosta itaallaste kisa, kõike saab vaadata rahulikult ja ilma trügimata. Turistide vähesus on tingitud eelkõige vähestest teadmistest selle erakordselt huvitava maa kohta. Oma osa on kindlasti ka Birma poliitikal, sealne sõjaväeline diktatuur on näiteks riiki sisenemise veidi ebamugavaks teinud. Viisa saamine ei ole nii lihtne kui näiteks naaberriigi Tai puhul ning turistide liikumisele on seatud mõningad piirangud. See kõik teeb Birmas omal käel seiklemise veidi tülikaks, kuid reisibüroo poolt korraldatud reisidel turist neid probleeme ei märka.

Birmas on vaadata palju. Eelkõige on Birma tuntud oma tuhandete budistlike templite ja stuupade poolest. Budismil on Birma ühiskonnas tugev mõju ning sealsed templid on erakordselt kaunid. Budistide jaoks on üks olulisemaid paiku Yangonis asuv Shwedagon. Sealses kloostris elasid ka Eestist pärit budistlikud mungad Karl Tõnisson (vend Vahindra) ja Friedrich Lustig (vend Ananda). Templeid leidub Birmas igal pool, kuid pagoodide poolest on kõige tuntumaks kohaks linn nimega Pagan. Selles kunagise kuningriigi pealinnas on suhteliselt väikesel territooriumil tuhandeid pagoode ja stuupasid.

Lisaks paljudele ajaloolistele ja arhitektuurilistele vaatamisväärsustele on Birmas ka kaunis loodus. Riik on suur ja seal leidub kõrgeid mägesid, ekvatoriaalset vihmametsa, maalilisi järvi ja sadu kilomeetreid ülerahvastamata liivarandu. Birma kesk- ja lõunaosas on õhutemperatuur aastaringselt 25-32°. Džunglites võib kohata tiigreid, leoparde, ninasarvikuid, elevante jne.

Kuid kõige sügavama mulje jätavad hoopis Birma inimesed. Lisaks Kagu-Aasia tavapärasele sõbralikkusele ja naeratustele on birmalased kuidagi lihtsad ja loomulikud. Birmalased ei ürita turistile iga hinna eest midagi pähe määrida või lihtsalt niisama raha lunida ning isegi taksojuhid on inimlikud. Mõnus on kolada Birma turgudel ja vaadata reaalset elu. Need pole kohad, kus turistidele ainult suveniire pakutakse, vaid kohalikud müüjad kauplevad kohalike ostjatega. Kõike pole muudetud showks ja kõik ei ole müügiks. Erinevalt mõnest naaberriigist saab õhtul rahulikult mööda tänavaid jalutada nii, et igal nurgal ei paku ennast mõni alaealine tüdruk või ülemeigitud transvestiit. Loomulikult puudub sõjaväelise diktatuuri tingimustes ka tänavakuritegevus. Väga meeldiva mulje jätavad ka Birma hinnad, nii odavaid kohti on maailmas vähe.

Birma on ideaalseks sihtkohaks inimestele, kes huvituvad kultuurist ja oskavad nautida rahu. Need, kes peavad oluliseks tormakat ööelu, ei pea hakkama Bangkokist Yangoni lendama. Birma kuulub nende maade hulka, kus tasub ära käia enne kui massiturism sinna jõuab.

Lihtne ja mugav võimalus Birma külastamiseks

Mõningaid pilte Birmast minu erakogus või GoFoto pangas

10 KOMMENTAARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *