Aktiivne puhkus Sloveenias 1

Kus on võimalik nautida Vahemere hõngulist puhkust või liigse kuumuse eest põgeneda suusakuurortisse, mis kõigest paari tunni kaugusel päikesekullas kutsuvalt ootab? Tüdineda kõrgustest ja leida end hoopis maa alustest koobastest inimkala uurimas. Avastada, et teed midagi pöörast liueldes paraplaaniga kui lind või püüad hakkama saada hydrospeedi proovides. Vägisi tundub, et maailma loomisel on vana jumala meeleolu olnud väga hea ning jaganud kõike lausa kapaga. Rääkimata, et siin elab kõige rohkem pruunkarusid Euroopas , siit leiti Neandertallase flööt, mis on 50 000 aastat vana ehk vanim muusikariist maailmas, mis vastab muide tänapäevase inimese muusika seitsmele diatoonilisele helireale. Lipizzaneri hobuste kodumaa ning Ernst Hemingway sai just siin inspiratsiooni, et kirjutada oma raamat „ Hüvasti relvad“. Alles hiljuti istusime teleka ees ja hoidsime pöidlaid, et Eesti esimest korda jõuaks EM- valikturniiril edasi ning meie saatus sai selgeks siis kui nad suutsid alistada Serbia 1:0.

Jah, tegemist on Sloveeniaga– erakordselt kauni–rooma,keldi kultuurialaga, piirnedes Ungari, Horvaatia, Itaalia ja Austriaga. Lõuna-slaavlaste järeltulijad kuid ajalooliselt rõhutud rahvas on pigem veidi kinnised, mis meie mõistes slaavlaste iseloomustamiseks ei sobi – on sloveenid tegelikult äärmiselt abivalmid, soojad ja heatahtlikud inimesed.

Ma ei tea küll kuidas hotellidega lood on, kuid kodumajutuses tunned end pigem oodatud külalisena ning kordagi pole me pidanud selles pettuma. Külaelanikud jagavad lahkesti oma aiasaadusi, terassile ilmuvad märkamatult mänguasjad, et  lastel ikka tegevust oleks või hoolitsevad sinu kuivama pandud pesu eest kui ootamatult sadama hakkab ning sina parasjagu kuskil vaatamisväärsustega tutvumas oled. Hommikuti oma lambaid karjamaale ajades tervitatakse rõõmsalt kui juhtud olema rõdul kohvitass peos, et imetleda vaadet mis on  kirjeldamatu.

Aktiivne puhkus on parim reis.See on see mis meid köidab ning meie õnneks on Sloveenias tegevust aastateks.Üle 10000 kilomeetri tähistatud matkaradu on üheks suurepäraseks võimaluseks end teostada. Lageda maa inimestele on piisavaks väljakutseks mägimatkad. Sellel aastal sattusimegi meie „lauskmaa inimesed“ rasked seljakotid seljas vallutama Sloveenia kõrgemat tippu. . Kahjuks näitas ilmataat oma halba tuju, kinkides just nüüd viimase 50 aasta külmema perioodi, mis tähendas seda, et mäetipud on lumised ning õhutemperatuur 2864 meetri kõrgusel näitab miinuskraade.

Juba esimestel minutitel sai seltskonnale selgeks, et teekond tuleb raske. Iga samm tundub raske  ning teised mägimatkajad mööduvad meist nagu postidest. Püstloodis liikumine võtab võhmale kuid alla ei taha keegi anda. Ei hakkagi kirjeldama kogu teekonda kuid kerge see polnud. Eks igaühe füüsiline pagas on erinev, siiski polnud midagi ületamatult raske seni kui avastad, et oled tohutu kõrgusekartja. Libisevad kivid, kitsuke teerada, mis lookleb tühjuse kohal nõuab paraja annuse eneseületust. Jalad on muutunud järsku nõrgaks, tekib õhupuudus ning keha katab külm higi.Ei astuks enam sammugi edasi ega tagasi.

Ometi tuleb liikuda sest ootamatult on meie grupp jäänud ette ühele karuse välimusega mehele – oheliku otsas klõbistab hobune  kelle au on kanda raskeid kotte, millel ilutseb kiri :slovenski post. Täna, keset Euroopat toimib reaalselt hobupost. Väike varsake samuti kappab aeg- ajalt kividel libisedes meist mööda ja nõnda saabub jälle vaikus.

Mägedes leidub matkajaid üsna palju kuid kõik tulevad seekord meile vastu. Tervitused ning põgus jutuajamine annab aimu, et meie teekond tuleks katkestada. Triglav pole terve nädal endale kedagi ligi lasknud ning peagi on algamas uus torm. Paar päeva tagasi surma saanud mägimatkaja juhtum muudab ettevaatlikuks kuid esimese mägimajani plaanime jõuda ikkagi.

Mägimajade süsteem on Sloveenias üsna hästi korraldatud. Igas majas on võimalik leida endale koiku, kosutada oma kõhtu rammusa supiga ning  puhata oma väsinud jalgu. Odav lõbus see pole kuid sellel hetkel nõustud maksma oma heaolu nimel rohkemgi.Igas mägionnis on olulisel kohal ka mägiraamat kuhu tuleb kirjutada kust tuled, kuhu lähed. Ikka selleks, et kui midagi peaks juhtuma on sinust kuhugi jälg jäänud….

Teades, et seekord on meie mägivallutus ilma tõttu võimatu, astusime pärast kosutavat sööki ikkagi edasi.Seda küll meie matkasellide tungival soovil. Teerajale tekivad kaljuseina rammitud trossid, mis aitavad raskema teelõigu läbida. Ikka kõrge kuristiku kohal ja kui sellisel hetkel avastad tõtt vahtimas matsaka rästikuga , võtab kõhedaks küll. Hea, et ehmatusest trossist lahti ei lase ning vägev õhulend kuristikku jääb ära.

Triglavi tipp jäi meil vallutamata, mitte rästiku tõttu vaid ilmaolude halvenemise pärast. Kohutava kiirusega ilmunud vihmapilved piserdasid vett, mis muutsid kivid veelgi libedamaks ning pidasime

targemaks mitte riskida oma eludega . Teadmine, et järgmine päev on ilm veelgi halvem, mis lõikaks kodutee katki teadmata ajaks- suundusime tagasi teadmisega, et tuleme siia  kindlasti tagasi.

Mägimatkamine on vaid üks võimalikke väljundeid aktiivselt puhata. Kes päris mägedes käia ei soovi jagatakse loodusilu turvaliselt kõigile. Triglavi Rahvuspargis oleme korduvalt külastanud Tolminska Koritat – looduslik vaatamisväärsus, mis on loodud jõe poolt ja sobilik külastamiseks ka väikelastele.

Sloveeniat on nimetatud ka „elava vee „ maaks. Imeilus „smaragd“ roheline Soča jõgi, mis ajalooliselt Izonso lahingus olulist rolli mängis ( I maailmasõda mai 1915  kuni november 1917 hukkus Soča orus üle 600 000 Austria-Ungari ja Itaalia sõduri) pakub täna erinevaid võimalusi veespordiks ning siin kasvab ka haruldane  Salmo marmoratus.

Kes soovib mugavalt Soča jõe ilust osa saada, võib vaadata Narnia kroonikat: Prints Caspian, mis on just siin filmitud.

„Elava vee“ maal leidub palju termaalvett kus mõnusalt oma ihuliikmeid soojendada võib. Väga hea tasemega spa- hooneid võib leida pigem läänest kuid pisike Aadria mere rannik oma 47 kilomeetriga pakub võimalust rannapuhkajatele enam kui küll.

Meie matk Sloveenias pole lõppenud ning tore on avastada, et loodus siin ise sunnib selga sirgeks lööma ning nina püsti ajama sest vaid nii näed sa kaugele. Ja vaadata on siin palju….

1 KOMMENTAAR

  • Katrin kommenteeris

    Sloveenia on tõeline pärl keset Euroopat. Imelised võimalused puhata, sportida, nautida head sööki, osaleda erinevatel festivalidel, olla lummatud muinasjutulisest loodusest ja nii võiksin veel kaua jätkata. Kellel on soovi tutvuda Sloveenia võimalustega täna või kui sul on infot Sloveenia kohta – jaga seda minuga Facebookis!
    Olenemata kus elad või toimetad – kui on küsimusi, tead vastuseid, oled pildistanud fotosid või omad huvitavat infot – tule Facebooki ja anna ka meile kõigest teada. Olen püüdnud koondada FBsse ka sloveene, et kui on neile mõned küsimused – vastavad nemadki hea meelega! Nii püüan tuua eestlastelegi koju tuua tükikest imelist ja tõelist pärlit Euroopast.
    Sloveenia huviline – tule ja kohtume Facebookis!

    http://www.facebook.com/EstonianSlovenianFriendship

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *