30 fakti Kuubast

Kuuba on põnev ja atraktiivne sihtkoht reisihuvilistele üle kogu maailma. Kui plaanite lähiajal Kuubale puhkama sõita, tulevad lisateadmised sellest saareriigist kindlasti kasuks. Allpool leiate Kuuba kohta 30 huvitavat fakti.

pilt 1

Allikas: nstravel.ro

1. TURISM
Kuuba on populaarne reisisihtkoht eelkõige kanadalaste hulgas, kuna riigi pealinna Havannat peetakse euroopalikuks iluduseks. Viimase kümnendi jooksul on Kuuba turismisektor nii külastatavuse kui ka sissetuleku poolest mahult lausa kolmekordistunud. Kuuba on muutunud atraktiivseks reisisihtkohaks ka meditsiinituristidele, kes sõidavad sinna nii Euroopast kui ka Lõuna- ja Põhja-Ameerikast. Kuubat külastab aastas üle 3 miljoni inimese.

2. SUUREMAD LINNAD
Tähtsaimateks linnadeks on pealinn Havanna, mis on ühtlasi ka riigi suurim linn (üle 2 miljoni elaniku), lisaks Santiago de Cuba, Baracoa ja Varadero.

3. LOODUSLIKUD VAATAMISVÄÄRSUSED
Unikaalsed vaatamisväärsused, mida kindlasti Kuubal külastada, on Pinar del Rio looduspark, Parque Nacional La Guira rahvuspark, Reserva de la Biosfera reservuaar, Gran parquet Natural Topes de Collantes’i looduspark ja Parque Nacional Cienaga de Zapata rahvuspark.

pilt2

Allikas: allinclusivetravel.ro

4. RAHVASTIK
Kuuba on Kariibi mere suurima rahvaarvuga riik, olles koduks rohkem kui 11 miljonile elanikule. Vaatamata sellele, on sündimus üks läänepoolkera madalamaid.

6. VÄLISTURISTID
Kuuba on väga populaarne reisisihtkoht ka kanadalaste seas – iga neljas välisturist on just Kanadast.

7. EL COCODRILO
Linnulennult vaadatuna meenutab Kuuba saar krokodilli, mistõttu kutsuvad kohalikud oma saart hellitavalt El Cocodrilo ehk krokodill.

8. AUTOKS LADA
Kuubal ringi liikudes märkad kindlasti, et üks neljast autost tänaval on kuidagi tuttavlik – Lada 🙂 Kogu Kuuba autopark on üldse nagu muuseum, sest nii palju efektseid 50ndate USA autosid ei kohta koos kuskil mujal.

pilt3

Allikas: telegraph.co.uk

9. KUUBA AVASTAMINE
Oma esimesel merereisil avastas Christoph Kolumbus muuhulgas ka Kuuba – siia saarele jõudis ta 27. oktoobril 1492. aastal, misjärel sai Kuubast Hispaania koloonia. Saar on olnud 11 kuud ka inglaste valduses, enne kui hispaanlased selle jälle tagasi vallutasid.

10. USA JA KUUBA
Kuuba ja Ameerika Ühendriikide suhted on alati pingelised olnud, kuna viimane on püüdnud Kuubat mitmel korral vallutada. 1848. aastal pakkus toonane Ameerika president James Polk Hispaaniale Kuuba eest 100 miljonit dollarit, kuid pakkumine lükati tagasi. Ameerika ja Kuuba vahemaa on kõigest 145 km.

11. ERNEST HEMINGWAY
Pärast osalemist Hispaania kodusõjas (1936–1939) kolis tuntud ameerika kirjanik Ernest Hemingway elama Kuubale, kus kirjutas jutustuse “Vanamees ja meri”, mis kõneleb inimese ja looduse vahelistest suhetest, ning romaani “Kellele lüüakse hingekella”, mille keskmes ongi Hispaania kodusõda.

12. ILMASTIKUOLUD
Ilm on Kuubal alati ideaalne! Keskmine temperatuur on jaanuaris 21 ja juulis 27 kraadi.

13. SUKELDUMINE
Kuuba on üks sukeldujate meelispaiku, kuna siit võib leida maailma parimaid ja kaunemaid sukeldumispaiku.

pilt4

Allikas: aprilcubatravels.com

14. INNOVATSIOON
Kuubal leidis aset esimene üleriigiline raadioülekanne maailmas. Samuti rajati sinna üks esimesi raudteid.

15. MATKAMINE
Looduses matkamine on saare külastajate seas üks populaarsemaid tegevusi, kuna siin on kaunis loodus, lisaks mitu loodus- ja rahvusparki, mida külastada. Matkamise teeb meeldivaks ka asjaolu, et Kuubal ei leidu ühtegi mürkmadu.

16. MAAILMA VÄIKSEIM LIND
Kuubal pesitseb üks maailma väiksemaid linde – kimalaskoolibri (Mellisuga helenae), kes on kõigest 5 cm pikk ja kaalub vähem kui 2 grammi. Lisaks on koolibrid tuntud tiibade erakordselt suure löögisageduse – 80−200 lööki minutis – poolest.

pilt5

Allikas: dailynewsdig.com

17. MAAILMA VÄIKSEIM KONN
Kuubal elutseb ka üks maailma väiksemaid konnaliike, kelle isendid on vaid 10 mm pikkused. Eleutherodactylus iberia on haruldane liik, keda võib leida vaid Lõuna-Kuubalt.

pilt6

Allikas: pbs.org

18. KULTUUR
Kuuba kultuur on väga mitmekesine ja intensiivne: kunst, tantsuetendused, vaatamisväärsused ja väljendusrikkad show’d moodustavad suure osa saare kultuurielust, mis teeb saareriigist atraktiivse reisisihtkoha just kultuurihuvilisele turistile.

19. VAKTSINEERIMINE
Terviseamet soovitab Kuubale reisides vaktsineerida end kindlasti A-hepatiidi vastu, pikema saarel viibimise korral ka kõhutüüfuse, B-hepatiidi ja marutõve vastu. Kindlasti tuleks kraanivee asemel juua pudelivett ning pesta sageli käsi.

20. RIIETUMINE
Kuubal on transvestiidid taunitud. Seadusevastane on meestel kanda naiste riideid ja vastupidi. Seega ekstravagantsetel inimestel soovitame olla ettevaatlik! 🙂

21. VALUUTA
Kohalikuks rahaühikuks on Kuuba peesod, mille kurss on seotud USA dollariga.

pilt7

Allikas: cubacurrency.com

22. RESTORANID
Kuuba restoranides, mis ei kuulu riigile, on näiteks keelatud merivähi serveerimine – seda delikatessi võib saada vaid riiklikest restoranidest.

23. SIGARID
Kuuba sigarid on maailmakuulsad. Sigarigurmaanid peavad neid maailma parimaiks. Kuuba sigarid on valmistatud peamiselt käsitööna ning moodustavad saareriigi ekspordist ligi 10%. Kui plaanite sigareid koju kaasa osta, peate selleks leidma poe, millel on vastav müügiluba. Vastasel juhul ei lubata teil sigareid üle piiri viia.

kuuba_sigar

Allikas: cubancigarseizure.blogspot.com

24. RIIGIKEEL
Kuuba riigikeel on hispaania keel, ent turistid saavad hakkama ka inglise keelega.

25. INTERNETI KASUTAMINE
Interneti kasutamine on Kuubal rangelt piiratud. Vaid vähestel inimestel on internetile juurdepääs. Neile, kes keelust üle astuvad, võidakse kohaldada isegi vanglakaristust.

26. RANNAD
Olles saareriik, on Kuuba ääristatud sadade randadega. Paljud turistid tulevad Kuubale just rannapuhkust veetma.

kuuba_rand

Allikas: nstravel.ro

27. RAHVUSSPORT
Kuuba rahvussport on pesapall.

28. MEDITSIINITEENUSED
Arstide arv patsiendi kohta on üks suuremaid maailmas ja arstiabi on ka meie, eurooplaste mõistes heal tasemel. Ent igas piirkonnas ei pruugi olla piisavalt ravimeid ja vajalikku meditsiinitehnikat.

29. RAHVUSSÜMBOOLIKA
Kuuba rahvuslill on lõhnav hedühhium (Hedychium coronarium), rahvuslind aga kuuba järanokk (Priotelus temnurus), kelle hispaaniakeelne nimetus on tocororo.

pilt10

Allikas: tour2cuba.com

30. CRIOLO
Kuuba rahvuskööki kutsutakse Criolo’ks. Saare külastajad peavad Kuuba rahvustoite enamasti väga isuäratavaks.

 

NB!

 

_________________________

Kasutatud allikad: upmagazine.com; travelojos.com; travel.aol.com
Kohandatud lehelt: http://impressivemagazine.com/2013/10/06/30-things-to-know-before-visiting-cuba/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *