15 maailma erakordseimat purskkaevu

Inimesed teevad veega ikka uskumatult ägedaid asju. Kui sina kasutad vett siiani vaid joomiseks ja pesupesemiseks, oled paljust imelisest ilma jäänud. Järgnevalt toome Sinuni 15 maailma erakordseimat purskkaevu.

1. Banpo Moonlight Rainbow Fountain (Soul, Lõuna-Korea)

Maailma pikim sillapurskkaev 10 000 LED-lambi ja 380 veejoaga, mis kulgevad mõlemal pool piki 1140 meetri pikkust silda, on üks võimas vaatepilt. Jugadest purskab välja 190 tonni vett minutis. Joad võtavad vee jõest ning jugade maksimaalne kõrgus on 43 meetrit. Jugasid on võimalik programmeerida ka nii, et nad on sünkroonis muusikaga. Taolised etendused leiavad aset iga päev aprillist oktoobrini.

1

2. Lotte World Musical Fountain (Busan, Lõuna-Korea)

Lõuna-Koreas asub ka maailma kõrgeim siseruumides paiknev purskkaev. See avati aastal 2010 ning kolme esimese nädala jooksul külastas seda rekordilised 500 000 inimest. Täna külastab seda atraktsiooni 20 000 inimest päevas ning see on Busani üks populaarsemaid vaatamisväärsusi. See kõrgtehnoloogiline saavutus ühendab endas heli, valguse ja värviefektid.

2

3. Fountain of Wealth (Singapur)

Guinnessi rekordite andmetel (1998) on tegemist maailma suurima purskkaevuga. Tõlkes Jõukuse purskkaevu tähendav atraktsioon asub Singapuri Suntec City ostukeskuses. Purskkaev hõlmab 1638-ruutmeetrist ala ning joa maksimaalne kõrgus on 13 meetrit. Peale selle, et sinna saab münte sisse visata, lülitatakse purskkaev mitu korda päevas päris välja, et inimesed saaksid sealt usutavasti õnnetoovaid münte korjata. Õhtuti toimuvad vaatemängulised laseretendused, mille üheks osaks on personaalsed teated, mida saab lasta veepinnale projitseerida.

3

4. Crown Fountain (Chicago)

See purskkaev on üks loomingulisemaid kogu maailmas. Purskkaevu üheks osaks on must ja madal peegelpõhjaga graniitbassein, mille otstes asub kaks 15-meetrilist klaasblokkidest torni. Tornidelt voolab alla vett ning neile projitseeritakse kohalike elanike näoilmeid. Kui inimesed suu avavad, purskub suust joana vett välja (tänapäevane versioon purskkaevudest, kus mütoloogiliste olendite suust vett voolab).

4

5. Dubai Fountain (Dubai)

Purskkaevult, mis laiub 30 aakri suuruses järves maailma kõrgeima hoone Burj Khalifa ees, võib suuri asju oodata. Purskkaevu 5 veejugadest koosnevat ringi on võimelised võtma 50. korruseni küündivaid kõrgusi. Veeatraktsioon on varustatud 6600 LED-valgustiga ja 25 valgusprojektoriga, mis omakorda võimaldavad jugadel erinevaid pilte moodustada.

Purskkaevu keskel olevat valguskiir paistab 6 kilomeetri kaugusele, mis teeb sellest heledaima punkti Lähis-Idas. Kogu atraktsiooni kõrgus on 275 meetrit. Iga päev toimub seal võimas etendus mõne kauni muusikapala saatel, nagu näiteks Andrea Bocelli „Con te Partiro“ („Time to Say Goodbye“).

5

6. Bellagio purskkaevud (Las Vegas)

Nende purskkaevude ehitus maksis kokku 40 miljonit dollarit. Atraktsioon asub Las Vegase kasiino 8-aakrises järves ning koosneb 1200 veeotsikust, 8000 meetrist torudest ja 4500 valgustist. Veejugade maksimaalne kõrgus on 24 korrust. Igapäevane hooldusmeeskond koosneb 30 insenerist, kellest kõigil on sukelduja litsents. Maksimum veekogus, mis ühe korraga õhku paisatakse, on üle 77 000 liitri. Etendused uuenevad regulaarselt.

6

7. Jet d’Eau (Genfi järv, Šveits)

Genfi suursugune purskkaev tulistab vett kuni 140 meetri kõrgusele. On põnev teada, et see atraktsioon oli algselt loodud hoopis teise eesmärgiga. Nimelt ehitati 1886. aastal hüdrauliline elektrijaam, mis viiks vett linna purskkaevudesse, majapidamistesse ja tehastesse. Rõhu kogunemisest tingituna olid insenerid sunnitud paigaldama keset järve kaitseklapi. Sellest hetkest sündiski purskkaev, millest sai ülipopulaarne turistiatraktsioon. Tänu populaarsusele nihutati atraktsiooni ka kaldale lähemale. Jet d’Eau on korraga suuteline välja paiskama 500 liitrit vett sekundis.

7

8. Aquanura, Efteling (Kaatsheuvel, Holland)

Aquanura purskkaevud ajaloolises teemapargis ehitati selleks, et tähistada pargi 60. aastapäeva aastal 2012. Atraktsioon koosneb 200 purskkaevust ning 900 valgustist, mis on kinnitatud võrkjale struktuurile. Omavahel kombineeritakse valgus, vesi, tuli ja muusika. See kõik meelitab keskmiselt 6500 vaatajat päevas.

8

9. Longwood Gardensi purskkaevud (Kennett Square, Pennsylvania)

See purskkaevude seeria on ehitatud aastal 1931. Purskkaevu basseinide sees on süsteem, mis koosneb 380 veeotsikust ja 18 pumbast, mis on võimelised pumpama üle 37 000 liitri vett minutis kuni 39 meetri kõrgusele. Aastal 1984 muudeti süsteem täisautomaatseks ning lisati värviline valgus.

9

10. Scioto Mile Fountain (Columbus, Ohio)

5 roostevabast terasest kiirtestruktuuri paiknevad 1393 ruutmeetril. Kokku koosneb purskaev 1100 veeotsikust, millest keskmine ja suurim otsik kõrguvad 22 meetri kaugusel maapinnast. Purskkaev töötab vaid aprillist oktoobrini ja tugineb veealusele reservuaarile, mis sisaldab kuni 416 395 liitrit vett.

10

11. Kanazawa kell-purskkaev (Kanazawa, Jaapan)

See unikaalne kell paikneb Kanazawa rongijaamas Jaapanis ja koosneb hulgast väikestest purskkaevudest mustal taustal. Kõrgtehnoloogiline süsteem võimaldab programmeerida purskkaevu nii, et ta näitaks korraga nii numbreid kui ka tähti ja seda erinevates keeltes.

digital water fountain sign/clock, Kanazawa

12. Stravinsky purskkaev (Pariis)

Stravinsky purskkaev koosneb 16 mehaanilisest skulptuurist ning on inspireeritud Igor Stravinsky loomingust. Spetsiifilise kontseptsiooni hulgas on noodivõti, armastus ja surm, sõjaaeg ja metsik loodus. Tegemist on esimese avaliku purskkaevuga Pariisis, loomisaastaks 1983.

12

13. Swarovski Kristallpealuu-purskkaev (Innsbruck, Austria)

See silmatorkav purskkaev paikneb Swarovski muuseumis Kristallimaailmad (Kristallweltenstrasse). Muruga kaetud pea koosneb veeotsikust ja kahest kristallsilmast ning peidab enese taga ka muuseumi sissepääsu. Purskkaevu autor on Austria kunstnik Andre Heller. Pea sisemine pool on kaetud Swarovski kristallide tükikestega – muuseumi loojad kirjeldavad seda kui maailma suurimat kaleidoskoopi. Park on hetkel suletud laiendusteks ning avatakse uuesti mais 2015.

13

14. Tap Fountain (Menorca, Hispaania)

See pentsik purskkaev asub Hispaania saarel Menorcal. Voolav vesi jätab mulje, justkui hõljuks kraan õhus. Kuigi idee tundub lahe ja omanäoline, on taolisi purskkaevusid tegelikult maailmas veel.

14

15. Turning Heads Fountain (Walnut Creek, California)

See Californias asuv purskkaev on üleloomulikult suure inimpea kujuline ning osaliselt vee all. Teose autor on kohalik kunstnik Seyed Alavi, kes soovis luua kunsti, mis meeldiks lastele, aga samal ajal esindaks ka talle endale olulisi teemasid. Alavi otsustas kolju kasuks, et tähistada nii sündi, uuestisündi, tarkust kui ka ühiskonda.

15

Allikas: Tamara Hinson, CNN Travel, 17.11.2014

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *