GO Reisiajakiri 96 – August 2022

Eestlased 8000-meetriste tipus

JUHTKIRI

Planeerimisest

Olid ajad, kus reisi võis ette planeerida päeva või maksimaalselt paar. Ikka leidus siis mõni viimase hetke pakkumine või odav pilet ja seiklus võis alata.

Elame praegu paraku teistsuguses maa-ilmas. COVID-19-järgne ja sõjaaegne reisitööstus toimib, aga paljud asjad – lennujaamade turva- ja pagasialad, lendurite töögraafikute ja -tasuga seotud probleemid jpm – tuleb taas käima joosta. Hetkel on ühest küljest reisibuum, teisalt pole haavatud tööstusharu selleks täiemahuliseks ja kiireks taastumiseks valmis ega võimeline.

Asju, millele reisijal tuleb mõelda, on mõnevõrra rohkem kui varem. Kas lisaks tervisekindlustusele peaks tegema ka reisitõrkekindlustuse ja kindlustama pagasi? Kui kaua varem tasub lennujaama minna? Kas kanda maski, kas vaktsineerimistõend peab kaasas olema?

Kui teadlikult planeerida, siis võib võita aega ja raha. Selliseid asju nagu viimase hetke odavpiletid praegu ei ole, rahalises võidus on see, kes oma piletid aegsasti ette ostab. Rõõmuga võib tõdeda, et meie kodune Tallinna lennujaam on palju paremini organiseeritud kui paljud Euroopa omad. Äsja avati siin näiteks registreeritud pagasi äraandmise iseteenindus. Praegu on teenus avatud lennufirmade airBaltic ja SAS reisijatele. Tee enne reisi lendudele veebis online check in ja saad pagasi lennujaamas ise lennule registreerida. Jälle lennujaamas vähem mässamist ja passimist.

Lõpuks kõige olulisem – ükskõik kui hästi ja põhjalikult sa oma reisi plaanid, elu võib ikka tuua üllatusi ja muudatusi. Iial ei tohi heita meelt ja langeda masendusse, kui asjad ei lähe päris nii, nagu planeeritud.

Ja kui ikka on haigusnähud, ära reisi, kindlustus korvab kulud.

Planeerimine aitab säilitada rõõmsat meelt. Plaanide muutumine ei tohi head tuju rikkuda. Siis on mõnus reisida.

Tiit Pruuli

Selles numbris