Jaan Roose: kõrgusekartus on primitiivne hirm

Tahate, et pea hakkaks ringi käima? Minge rääkige Jaan Roosega tema tööst. 15 aastat on möödunud tema esimesest köielkõndimiskatsetusest. Nüüd jalutab mees kolmesaja meetri kõrgusel majade vahel ja purustab lõdva randmega maailmarekordeid. Tema lugu on täis pühendumust ja adrenaliini.

Tekst: Rene Satsi
Foto: Volodya Voronin / Red Bull Content Pool

Red Bulli lehel kirjutatakse sinu kohta uhkelt: „Kartmatu slackline’i-meister Eestist“. Kas oled siis seda – kartmatu?

(Jaan muigab enesetadlikult.) Oleneb, mille suhtes kartmatu. Maailmas on ju erinevaid asju, mida karta. Selles iseloomustuses konkreetselt on mõeldud ilmselt kõrgusekartust, sest inimesed kardavad üldjuhul kõrgust.

Ja sina ei karda?

Kardan ikka. Ei saa kuidagi öelda, et ma tegeleks selle alaga just selle pärast, et ma kõrgust üldse ei karda. Kui me kõik autoga sõitma õppisime, siis kartsime alguses. Kui ma esimesi kordi köiele läksin, siis kartsin ju ka, aga vastutasu oli nii suur, et see vääris hirmust üle saamist. Ja see oli äge tunne! Nii et eks ma ikka kardan kõrgust. Oleneb ka sellest, mis moel seal kõrguses olla: kas kõndida, trikitada, ühe käega köiest kinni hoides rippuda või… Kõrgusekartus on ju primitiivne hirm: nähes enese all ohtlikku kaugust maapinnast, siis tulebki seda karta.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *