Vahepeatus keskläänes

Kansas Citys peatuv Linda Zimmer kirjutab, kuidas USA kesklääs mõjub korraga ootamatult ja vaimustavalt, sest esmapilgul üksluise ja agraarse piirkonna sisse vaadates leiab imeilusaid paiku ja ehedaid elamusi.

Kesklääs ei ole koht, kuhu USA-d külastades tavaliselt reisitakse, see on Ameerika, mida näeb filmis ja mis avab end vaid väga lähedalt vaadates. Flyover states  (Missouri, Kansas, Oklahoma, Nebraska, Iowa, Põhja-Dakota, Lõuna-Dakota) on USA Great Plaines – siin on suurepärased vaatamisväärsused, toit, muusika, aga ühetaoline maastik ja hiiglaslikud vahemaad. Kes siiski keset USA-d maandub, leiab eest väga autentse Ameerika kogemuse, millist ida- või lääneranniku metropole ja kuurorte külastades ette ei kujuta. 

Idarannikult siia esimest korda jõudes oli kõige ehmatavam tühjus ja eraldatus. Kohanedes sai kiiresti selgeks, et siit ei ole mõtet otsida Rocky Mountaini vaateid, New Englandi osariikide hubasust ja elegantsi või Chicago ja New Yorgi sära. See on täiesti omamoodi koht, mille mõistmiseks ja nautimiseks peab oskama selle võlu üles leida ning leppima iseärasustega. Näiteks sellega, et kodust välja astudes peab absoluutselt igale poole sõitma mitmeid või isegi kümneid kilomeetreid autoga, sest muud varianti pole. Või sellega, et ökoloogiline mõtteviis puudub pea täielikult. Või et Kansas City on tuntud barbeque, mitte värskete croissant’ide ja maitsva kohvi poolest. Saiad tulevad külmikust ja kohvi kvaliteet varieerub talumatust Starbucksini. See-eest paistab aga aasta ringi peaaegu iga päev päike.

Kesklääs ulatub Mississippi jõe läänekaldast kuni Coloradoni ja piirneb lõunast Texasega. Tuntumad viited keskläänele on „Võlur Oz“, Route 66 ning Missouri ja Mississippi jõgi, parima ettekujutuse annavad sellest piirkonnast vanad vesternid. Kesklääne valdavalt lame maastik vaheldub künklike ja käänuliste teedega, mis pakuvad imeilusaid vaateid. Silmapiiril maisi- ja päevalillepõllud, kombainid, veetornid, küünid, tühjus – idülliline agraarmaastik väikeste linnade ja küladega. Inimesed, kes siit pärit või siia elama asunud, on harjunud kontrastide ja pikkade vahemaadega. Eestlasele on pigem harjumatu, et kahetunnise lennureisi asemel tuleks sõita kaheksa tundi autoga, aga just nii suurem osa ameeriklasi teeb. Aeg ei ole kallis. Euroopa või USA suurlinnade kiiruse ja närvilisusega harjunule on see esialgu ootamatu. Vaid natuke autoga suuremast linnast välja sõites ja kiirteelt mõnele inter state -teele keerates näeb filmilikult ebarealistlikke pilte – miilide kaupa isoleerituna maisipõldude vahel väikestes lagunenud puitmajades või treileriparkides elavad inimesed, kes elatuvad juhutöödest ja pole võib-olla elu jooksul oma osariigist kaugemal käinud.

 

Vahepeatus

Kuigi mitte turismimagnet, on kesklääs suurepärane võimalus vahepeatuseks, et pikki riigiüleseid lende lühendada ja korraks ringi vaadata. Parim viis selle avastamiseks on road trip, mida saab hästi kombineerida näiteks idaranniku linnade, läänepoole jäävate mägede ja rahvusparkide või lõunaosariikide Texase, Louisiana ja Mississippi külastamisega. Mõeldav on näiteks sõita Chicagost autoga Missouri poole, sihtkohaks Kansas City, kust saab edasi lennata enamikku osariikidesse, aga ka Kanadasse ja Mehhikosse. Võimalik on põigata ka ajaloolisele U.S Route 66 kiirteele, mille idapoolne ots algab Chicagost, läbides Illinois’, Missouri, Kansase, Oklahoma, Texase, Arizona, New Mexico osariigi, lõppedes Californias Santa Monicas.

Teine võimalus kesklääne avastamiseks on maanduda otse Kansas Citys, mis on Missouri osariigi suurim linn rikkaliku kultuuri-, muusika- ja iseloomuliku toidukultuuriga, ning planeerida siit edasi road trip. Enamik huviväärseid sihtkohti jääb Kansas Cityst umbes kaheksa kuni kümnetunnise autosõidu kaugusele: Colorado Springs, Denver, Rocky Mountaini rahvuspark, Dallas, Memphis, Chicago. Need on vaid mõned näited, rääkimata palju lähemal, mõnetunnise sõidu kaugusel asuvatest paikadest, nagu Lake of Ozarks, St Louis, amišite linn Jamesport, Madison County, Iowa’s Great Lakes jne.

 

Kus inimesed on?

Üks esimene ja harjumatum asi, mida siinses linnapildis tähele paneb, on see, et inimesi pole mitte kuskil näha. Tänavad on tühjad, ainult autod sõidavad ringi ja tundub, nagu ka poed ja restoranid oleksid suletud. Tegelikult on elu siiski olemas, aga suletud ustega siseruumides ja autodes. Osalt seetõttu, et umbes poole aastast on temperatuur niivõrd kõrge, et inimesed peituvad konditsioneeritud ruumidesse. Aga ka seetõttu, et vahemaad on pikad ja ilma autota ei ole võimalik ringi liikuda. Linnaosad on rohkem hakitud ja klassikaline kesklinn puudub, mistõttu tuleb sõita kilomeetreid ühest kohast teise. Suuremad poed ja ostukeskused asuvad tavaliselt linna servas. Ühistranspordivõrgustik kas puudub täielikult või ei ole mõeldud lühikeste peatuste vahedega liiklemiseks. Uber või Lyft aitab vaid siis, kui elada suuremas linnas.

 

Leitsak, lumi ja tornaadod

Kaks korda aastas, tavaliselt mais-juunis ja novembris-detsembris, on kesklääne osariikides tornaadohooaeg. Mitu päeva järjest püsiv soe ja tuulevaikne ilm on hoiatuseks ja teeb inimesed ärevaks läheneva tornaado suhtes. Muidugi on hulljulged tornaadojahtijad ja spetsiaalseid ekskursioone korraldavad fanaatikud siis põnevil. Pealelõunane ja päikeseloojangueelne rohekas valgus on otseseks ohumärgiks lähenevast tormist. Seda oli näha näiteks 2021. aasta detsembris Kansas Citys, kui õhtu eel saabus koos roheka valgusega ka mobiilsideoperaatori vahendusel hoiatussõnum, mis manitses kiiresti keldrisse või tornaadovarjendisse minema. Nii avalikes kohtades kui ka elumajades on selline varjend üldjuhul olemas.

Ilm on väga muutlik, valdavalt soe, päikseline ja vaheldub kiiresti. Suvel on temperatuur üle 35 kraadi ja väga niiske. Õues ei kannata olla, sest tänavad ei ole ääristatud suurte puudega, mille varjus kõndida. Kohvikutel ei ole varjudega väliterrasse, selle asemel istutakse sees, mistõttu tuleb alati kampsunit kaasas kanda, sest siseruumides ulub jääkülm konditsioneer. Sügis jääb peaaegu vahele, sest temperatuurid on päeval jätkuvalt kuni 25 kraadi, vaid öösiti langeb mõne plusskraadini, mis on piisav, et lehed puudel kaunilt värviliseks tõmbuksid, lastes seda värvilist ilu imetleda nädalaid kauem kui näiteks põhja- ja idapoolsetes osariikides. Detsembris ja jaanuaris näeb pisut lund ja 20-ni ulatuvaid miinuskraade. Veebruari teisest poolest võib päeval jälle kevadist soojust nautida, mis aga ei tähenda, et kohe saabub suvi. Nagu Eestis, võib ka keskläänes veel aprilliski lund sadada. Keskmiselt paari-kolmekümnekraadine ööpäevane temperatuurikõikumine on tavaline. Reisimiseks on parim aeg september-oktoober ja aprill-mai. Vältida võiks juulit ja augustit, mil kuumus ei võimalda lihtsalt ringi liikuda, juunis on tavaliselt enim sademeid.

 

Kuhu minna?

Kesklääne kiirtuur võiks logistiliselt alata Kansas Citys maandumisega. Linn ise pakub elamusi nii spordi-, muusika- kui ka kunstihuvilistele. Siit on võimalik vaid mõnekümneminutilise või mõnetunnise sõidu järel jõuda ajaloolistesse piltpostkaarti meenutavatesse väikelinnadesse või osariigi suurimasse rahvusparki ja järvekuurorti. 

 

Kansas City

Kansas City on kesklääne hing ja süda, mille boheemlaslik ja kosmopoliitne hõng peegeldub linnatulede säras ning eristub sellega teistest kesklääne linnadest. Umbes 500 000 elanikuga Kansas City koondab enda sisse ja ümber kultuuri-, meditsiini-, teadusasutusi, ülikoole ja suurettevõtteid. Kansas Cityt tuntakse hästi džässmuusika, barbeque ja jalgpallimeeskonna Kansas City Chiefs järgi (võitsid 2020. aastal Super Bowli). Linna keskel on lihtne jala liikuda, sest kuigi vahemaad on pikad, liigub mööda peatänavat ühest otsast teise tramm, millega sõit on muide tasuta. Trammiteele jäävadki peamised vaatamist ja külastamist väärivad paigad, nagu Union Station, Crossroads Arts District, Power and Light District, River Market District.

1914. aastal valminud Union Station on suurejooneline beaux-arts-stiilis hoone, kuhu tasub sisse vaadata. Kuigi tagasihoidlikum kui New Yorgi Grand Central Station, on paljude USA linnade union station’id vaatamisväärsused. Esimese ja teise maailmasõja ajal saavutas rongiliiklus Kansas Citys oma tipu, kui sealt liikus läbi ligi 700 000 reisijat, sh peamiselt Euroopast naasnud sõdurid. Ajapikku reisijate arv vähenes ja liiklus kahanes marginaalseks. Praeguseks on ajaloolise väärtusega hoone renoveeritud näitusesaaliks ja teaduskeskuseks. Union Stationist opereerivad Missouri River Runneri liin St Louisi ja Kansas City vahel ning Southwest Chiefi liin, mis kulgeb Chicagost Los Angelesse, läbides kõiki vahepealseid osariike. Rongisõit ei ole üldiselt USA-s (välja arvatud idarannikul) kahjuks mugav ja kiire, mistõttu on see ebapopulaarne reisimisviis.

Union Stationi kõrvalt algav trammiliin sõidab põhjasuunas ja järgmine peatus, kus tasub maha minna, on Crossroads Arts District. Siin asub arhitektuuriliselt pisut Sidney ooperimajast inspireeritud kontserdisaal, ooperi- ja balletiteater, väikesed kunstigaleriid ja restoranid. Nädalavahetuseti on see elav piirkond, kus kord kuus reedeti toimuvad muusikaüritused, avatakse pop-up-kunstigaleriisid ja tänavatoidurestorane.

Kaks trammipeatust edasi asub Power and Light District. Selles linnaosas on hulgaliselt tavalisemaid söögikohti ja baare, sh spordibaare, mis kohaliku jalg- ja pesapallimeeskondade populaarsust arvestades on rahvast täis, kui Kansas City Chiefs või Royals mängivad. See pisut industriaalne, moodsate loftide ja äripindadega kvartal on huvitav niisama ringijalutamiseks. 20. sajandi alguse kõrghooned sulanduvad maitsekalt tänapäevaste klaashoonetega, luues terviku. Siin asub üks parimaid muusikabaare, Johnnie’s Jazz Bar and Grille, kuhu on tore minna elavat muusikat kuulama või siis niisama sööma enne samas hoones asuvasse 1921. aastal ehitatud kinno minemist.

Siit edasi liikudes, kas jala läbi Financial Districti või hüpates uuesti trammile, jõuabki põhjapoolseimasse sihtkohta, River Marketile, mis on Missouri jõe vahetus läheduses asuv turg linnapargi, kohvikute, restoranide, poodidega. See on pisut kalamajalik piirkond ja tekitab koduse tunde, sest siit kohvikutest saab näiteks kaneelisaiu, käsitööjäätist ja head kohvi – mis ei ole keskläänes kuigi tavaline. River Marketil asuvad muuhulgas Itaalia, Aasia, Brasiilia jms poed-kohvikud, mis vastavaid tooraineid ja kohapeal valmistatud toitu müüvad.

Kansas City on UNESCO tunnustatud muusikalinn ja seda tänu siin 1930. aastatel edendatud omalaadsele bluusimõjudega džässistiilile. Mitmed kuulsad džässmuusikud alustasid 1930–1940. aastatel oma karjääri Kansas Citys. Kansas City Jazz and Blues Festival meelitab kohale väärt artiste üle kogu riigi. Muusika- ja kultuurihuvilistele on Kansas Citys lisaks tunnustatud džässiorkestrile ka hea tasemega sümfoonia, ooperi- ja balletiteater ning huvitava püsikollektsiooni ja vahelduvate näitustega Nelson Atkinsi kunstimuuseum, mille valikus on kuulsat Ameerika, Euroopa, Aafrika ja Aasia maalikunsti, skulptuure, tekstiile, keraamikat. Viimase aja külastatavamad näitused on näiteks Edgar Degas’ ja seriaalist „Emily in Paris“ tuntud Van Goghi virtuaalreaalsuse näitus.

 

Weston

Kansas Cityst põhjasuunas 40-minutilise sõidu kaugusel Missouri jõe kaldal asub üks ilusamaid kodusõjaeelseid väikelinnu Weston. Linn on tuntud arhitektuurilise terviklikkuse, antebellum-stiilis majade, toredate kohvikute, heade restoranide ja kohalikku toodangut pakkuvate väikeste butiikide poolest. Westoni peatänaval, kus kõik restoranid ja poed asuvad, on alati inimesi, sealhulgas palju turiste. Üks turismimagnet on kuulus pruulikoda ja Iiri pubi O’Malleys’s, mis kulgeb läbi mitme korruse sügavale keldrisse ja pakub parimat õllevalikut. Turistidele vähem teada on linna parim restoran – Noah’s Cupboard, mis ei reklaami end suurte siltidega, vaid hoiab tagasihoidlikult teiste äride vahele. Restoran hangib toorainet hoolikalt valitud ümberkaudsetelt farmeritelt ja on seetõttu tuntud puhta kvaliteedi ja lihtsate, kuid hõrgutavate maitsete poolest, mis konkureerivad vabalt Michelini tärniga restoranidega. Kesklääne restoranikultuuris on see pigem nišš, mitte trend. Laua broneerimiseks peab olema valmis kuni paar kuud ootama, sest inimesed tulevad Noah’sse sööma ka kaugemalt Missourist ja Kansasest. Väikese linna kohta on Westonis rohkelt bed & breakfast’e, nii et ööbimisega vahepeatuse tegemiseks ei tohiks probleemi olla. 

Kui linn on nähtud, võib minna jalutama linnaga külgnevasse Weston Bend rahvusparki, kust avaneb päikseloojangul kaunis vaade Missouri jõe orule.

 

Lake of the Ozarksi rahvuspark

Kui tahta veeta nädalavahetus looduses ja järve ääres, siis Missouri keskosas asuv Ozarki järv pakub mõnusa puhkusevõimaluse nii neile, kes otsivad rahu ja vaikust, kui ka neile, kes eelistavad melu, pidusid ja suuremaid hotelle. Järvekuurort asub Kansas Cityst vaid kahe ja poole tunnise autosõidu kaugusel ja sinna viib lisaks tavalisele maanteele ka käänuline, pisut kuplilise maastikuga tee, mis pakub keskläänele tüüpilisi vaateid. Osage’i jõe paisutamisest loodud veehoidla moodustab draakonikujuliselt lookleva Ozarki järvede kompleksi 220 km2 pindala ja 1850-kilomeetrise rannajoonega. Järve ääres leiab väga erinevat tüüpi ööbimisvõimalusi ning kõigi nende juures on võimalik rentida veespordi- ja matkavahendeid. Kanuu, jahi või kaatri rentimine on hea mõte juba seepärast, et järvelt avanevad kaunid vaated ümbritsevale rahvuspargi alale ja graniitseintega pisut mägisemale loodusele. Palava ilmaga oleks võimatu mitte nautida paadist järve hüppamist.

 

St Louis

Mississippi ja Missouri jõgede kohtumispaigas asuv St Louis on suuruselt teine linn Missouris, asudes täpselt Missouri ja Illinois’ osariigi piiril. Linna tunnuseks on arhitekt Eero Saarineni projekteeritud 190-meetrine terasest ja betoonist Gateway Arch, mis sümboliseerib ajalooliselt lääneosariikide laienemist ja avaldab austust Thomas Jeffersonile, kes nimetas St Louisi väravaks läände. Gateway Arch on tänaseni kõrgeim kaarehitis maailmas. Kaare tippu viib tramm ning ülevalt avaneb suurepärane vaade linnale. Parim aeg külastamiseks on päikeseloojangul või õhtuhämaruses, kui tuledes linn vastu särab. 

St Louis on keskläänele tüüpiliselt hajutatud keskustega, kuid kesklinna peamised vaatamisväärsused on jalutuskäigu raadiuses. Linnas ringi liikudes näeb nii Prantsuse koloniaal-, Saksa, Ameerika varajasema kui ka nüüdisaegse arhitektuuri stiile. Huvitavamad piirkonnad, mida külastada, on kindlasti Lafayette Square ja Delmar Loop. Lafayette on vanim linnaosa, mis näeb välja nagu väike Prantsuse linnake. Seal on väga prestiižne elada, kuid kinnisvara pole lihtne leida. The Loop on trendikas linnaosa – paljude restoranidega meelelahutus- ja kultuurikeskus, mis asub Washingtoni ülikooli läheduses ja mille tuntusele on kaasa aidanud sellised St Louisist pärit muusikud nagu Chuck Berry, Miles Davis ja Tina Turner. Aga ka näiteks räppar Nelly, kes filmis Delmar Loopis oma muusikavideo „Air Force Ones“. Läbi tasub sõita ka itaalia-ameerika linnaosast The Hill, kust leiab häid itaalia deli’sid ja restorane ning kust saab kindlasti parimat gelato’t. Linna serva jääb Missouri botaanikaaed, mida loetakse maailma esikolmiku hulka kuuluvaks. Hoolimata spetsiifilisest huvist või selle puudumisest taimede vastu on seal lihtsalt ilus ringi jalutada.

***

Keskläänes on hea võimalus kogeda ehedaid Ameerika elamusi

Mine vaatama kas profiliiga või ülikoolide jalg-, korv- või pesapallivõistlusi, sest see on USA-s täiesti omaette kogemus.

Sõida mõnda väikelinna rodeod vaatama. Väga keskläänelik meelelahutus, mis sageli ühendatud laadapäevaga ning pakub seega tõelise kantri- ja kauboielamuse.

Viska pilk peale ürituste programmile, sest vägagi võimalik, et Kansas Citys toimub mõni muusikafestival või esineb parajasti lemmikartist või stand-up koomik, sest kultuuriprogramm on tihe.

Söö barbeque’d, sest seda nad oskavad siin teha ja võib öelda, et isegi liha mitte väga armastava inimesena on üllatuslik, kui hõrgult ja kergelt see maitseb. Igal aastal maikuus toimub kuulus Kansas City BBQ festival, kus võistlevad parimad lihagrillijad.

Jaluta Kansas City lõunaosas asuvas Crestwoodi linnosas, kus asub University of Missouri Kansas City kampus, mis on ümbritsetud 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses ehitatud vanade villade, kõrgete puude ja parkidega. Künkal asuvalt Crestwoodilt avaneb vaade linnale.

Naudi 1920. aastate Hispaania hõngu ja poodlemist Kansas City Country Club Plaza tänavatel, kus näeb ühe kvartali ulatuses kunagise Hispaania koloniaalaja mõjusid. See on ainuke linna sees asuv ostlemispiirkond kohvikute ja restoranidega.

***

Kansas City ja selle ümbruse söögikoha soovitused

Fine dining, moodne itaalia köök ja austribaar: Farina. West 19th Street, Kansas City, MO 64108

Vahemere ja Lähis-Ida köögist inspireeritud: Extra Virgin. 1900 Main Street, Kansas City, MO 64108

Kohalik tooraine, ideaalne nii argipäeva kui ka nädalavahetuse brantšiks: The Farmhouse. 300 Delaware Street, Kansas City, MO 64105

Linna parim barbeque: Q39. 1000 W 39th Street, Kansas City, MO 64111

Elav džässmuusika, kokteilid ja grill: Johnnies’s Jazz Bar and Grille. 1440 Main Street, Kansas City, MO 64105

Fine dining, kohalikul toorainel põhinev modernne köök ja interjöör: Silo Modern Farm House. 17501 87th Street, Lenexa, KS 66219

 

Tekst ja foto: Linda Zimmer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *