GO Reisiajakiri 94 – Aprill 2022

Jaanika Merilo: Ukraina võidab sõja!

JUHTKIRI

SÕDA

Kahjuks on maailmas hulk kohti, kuhu ei saa reisida, sest relvad ei lase. On kas otsene sõda, sõja- või terrorioht või diktatuur. Aprillis 2022 loetleme: Afganistan, Mägi-Karabahh, Myanmar, Sri Lanka, Süüria ja veel mitugi teist piirkonda üle ilma. Alates 24. veebruarist on selles nimekirjas kahjuks ka Ukraina.

Venemaa jõhker agressioon Ukraina vastu on toonud sõja Eestile väga lähedale. Peame 21. sajandil nägema õudusi, mille viimaseks tekitajaks oleks võinud jääda Hitler ja tema „aaria rass“. Aga ei, maailm peab üle elama ka Putini ja tema „vene maailma“. Kui Putin peaks olema edukas Ukraina steppide vallutamisel, siis kasvab ta isu ka Läänemere kallaste ja Poola põlismetsade vastu.

Ukraina pakub looduse- ja kultuurihuvilisele rändurile mõndagi põnevat. Siin on vana vene linn Kiiev oma iidse ajaloo, võimsate kirikute ja müstilise Kiievi lavraga. Siin on Lääne-Ukraina süda Lviv oma slaavi-euroopa hübriidkultuuriga. Siin on Karpaadid, kus saab matkata kas jalgsi, jalgratta või hobusega, kus saab näha ungarlaste ja hutsuulide traditsioone ja tänapäevast elu. Askania-Nova biosfääri kaitsealal lõunas või Šatski rahvuspargis põhjas näeb selle suure maa suursugust loodust. Oo jaa, ja Odessa, see läbi sajandite kosmopoliitne kultuurikants oma mererandade, jazzbaaride ja kohvikutega.

Minu käest on viimasel ajal palju küsitud, kuidas saaks Ukrainat aidata. Täna peame aitama ukraina rindemehi ja Eestisse jõudnud sõjapõgenikke. Aga peagi saame Ukraina ülesehitamist aidata sellega, et sõidame sinna turistidena, sööme okroškat ja salat, rüüpame Nemiroffile peale jõhvikamorssi, jätame oma raha Ukraina majutusasutustesse, restoranidesse ja muuseumidesse, ostame koju kaasa Ukraina komme ja suveniire.

Jah, ma usun ka, et Ukraina pole meie jaoks enam endise pilguga vaadatav. Nad on kogenud midagi, mida meie ei ole. Nad on kogenud ajaloo kordumist kõige jubedamal moel. Võib-olla päästavad just ukrainlased meid sellest kogemusest.

Selleks tuleb peatada Venemaa. Ka oma reisiraha Venemaale mitteviimine on osalemine diktatuurivastastes sanktsioonides.

Ma ei näe moraalset võimalust reisida turistina Venemaale enne, kui sõda õhutav Putini režiim on kukkunud. Samadel põhjustel ei ole ma kunagi käinud ega plaani minna Põhja-Koreasse.

Tiit Pruuli, peagi Ukraina reisikorraldaja

Selles numbris