Ühel teljel ümber planeedi

Motomatkajad Margus Sootla ja Kariina Tšursin ehk ühisnimetajaga „Ühel teljel ümber planeedi“ on oma ümbermaailmareisiga jõudnud Malisse Aafrika mandri lõunaosas. Mali kogu oma mitmekesisuses ja ilus tõi motomatkajate teele nii imelise kohtumise terve pundi teiste motofruktidega, kes samuti pikal teel, kui ka ühe kompanjoni haigestumise.

„Mali vaatamisväärsused jäävad peaasjalikult riigi idaossa, nii et kui me Djennést (väikelinn Mali keskel – toimetus) lääne suunas lahkusime, ei olnud enam midagi põnevat oodata ning polnud muud, kui lihtsalt sõita Bamakosse (Mali pealinn – toimetus) välja. Tee äärde jäi veel hulgaliselt mudakülasid, kuid üldiselt oli sõit pikk (Djenné asub pealinnast umbes 600 km kaugusel) ja küllaltki üksluine.

Bamakos veeresime Lonely Planetis mainimata jäetud, ent matkasellide seas populaarsesse kohta “The Sleeping Camel”, kus meid ootas juba ees Saksamaalt pärit Martin oma Yamaha 660 Ténérél. Kohale ilmus ka prantslasest Julien oma tuttuuel sponsoreeritud Yamaha 1200 Super Ténérél. Tema on alles oma kolmeaastase ümbermaailmareisi alguses. Meile jõudis järele Djennés kohatud lõuna-aafriklane Henry, sõitmas oma F650GS Dakariga Lõuna-Aafrikast Euroopasse, ning siis ka eelmise sissekande videost tuttav Gonçalo, Aafrikale R1100GS-iga tiiru peale tegev portugallane. Hiljem ühinesid seltskonnaga veel prantslastest Hubert ja Jean-Louis, külgkorviga Uralil. See oli ulmeline kokkusattumus – terve Lääne-Aafrika vältel ei olnud me matkaselle mootorratastel eriti kohanud ja nüüd oli neid frukte järsku nii palju koos, infot vahetamas ning naljakaid ja vähem naljakaid anekdoote pajatamas.

Päeval, mil me olime valmis Bamakost lahkuma, juhtus see, mis on siinkandis väga kerge juhtuma – Margusel tekkis köha ja üsna varsti ka kõrge palavik, mis jõudsasti veel ülespoole ronis. Tegime ise malaaria kiirtesti, mis andis negatiivse vastuse. Järgmisel päeval oli seis sama vilets, nii et läksime arsti juurde. Igaks juhuks kirjutati välja antibiootikumid ja köhasiirup ning tehti vereproov. Hiljem tulnud tulemus näitas, et tegemist on ikkagi malaariaga. Niipalju siis pidevast meflokiini tarvitamisest ja pidevast enda piinamisest! Kokkuvõttes pidi Margus päevi neelama aukartustäratavat medikamendikompotti, mis viisid küll palaviku alla, tapsid kõik plasmodium falciparum’id tema veres ning ravisid köha, kuid kui Margust ennast uskuda, siis tekitasid ravimid päevi kestva pideva pohmellitunde ja võtsid eluisu ära.

Väljavõte Ühel Teljel Ümber Planeedi blogist www.yhelteljel.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *