Töö- ja reisiviisaga Kanadat avastama

Palju eestlasi on käinud tööviisaga Austraalias või Uus-Meremaal. Töö- ja reisiviisat on võimalik saada ka Kanadasse. Kui Austraalia ja Uus-Meremaa viisat saab taotleda kuni 30. eluaastani, siis Kanada viisa vanusepiiriks on 35 aastat. Edith Soosaar, kes sel viisil Kanadat avastas, annab nõu, kuidas viisa saada ja ennast Kanadas sisse seada.

• Viisade arv on limiteeritud ning seetõttu nõuab kandideerimine planeerimist. Valmista dokumendid ette ning kindlusta ennast hea netiühendusega. Kandideerimine sõltub ainult näppude kiirusest, neti vastupidavusest ning täpsest ajastusest. Peale vanuse midagi muud sisulist avalduses ei nõuta ega vaadata.

• Täida kõik eeltäidetavad dokumendid varem ära ja salvesta arvutis eraldi kausta.

• Avalduste voor on kord aastas ning täpne kuupäev kuulutatakse välja vaid nädal või paar varem, Eestis on see toimunud tavaliselt hilistalvel või varakevadel. Et mitte õiget kuupäeva maha magada, on hea leida liitlased näiteks Facebooki grupi näol.

UUS KODU TORONTO

Kuidas renditurul ellu jääda

• Toronto üürihinnad on Eesti omadest märksa kallimad. Pole midagi ebatavalist, kui väikese toakese eest jagatud korteris küsitakse 700 eurot kuus, millele võivad lisanduda kommunaalkulud.

• Vaatamata kõrgetele hindadele võib isegi selliste tubade saamine keeruliseks osutuda. Suurem osa üürileandjaid sõlmivad lepingu vähemalt aastaks, vaid vähesed pakuvad lühemaid tähtaegu või kuust kuusse üürimise võimalust. Lepingu sõlmimisel tuleb tasuda vähemalt kahe kuu eest n-ö esimese ja viimase kuu üür.

• Alati tasub täpsustada, kas kõrvalkulud ja internet on hinda sisse arvatud. Kui sulle öeldakse, et kõik peale „hydro” on hinna sisse arvatud, siis ära arvuta näppudel oma kasutatud vee hulka. Hydro all mõeldakse elektrit ning see on enamasti kõike muud kui marginaalne kulu. Eriti kui majaomanik otsustab talvel kütte maha keerata ning ainus viis elamises viisakat temperatuuri hoida on isiklik elektriradiaator. Ei, seaduse järgi nad seda teha ei tohi, aga kahjuks pole selline praktika haruldane.

Tartu College

Tartu College on Välis-Eesti kogukonna omanduses olev üliõpilaste ühiselamu, kus erandina pakutakse öömaja ka Eesti soost vandersellidele, sõltumata sellest, kas nad õpivad ülikoolis või mitte.

Kuigi üür pole (Eesti mõistes) odav ning toad on ühiselamule omaselt väikesed, on selle Bloor Westi tänaval asuva tornmaja eeliseks asukoht. Piirkonnas on palju huvitavaid rahvusvahelisi söögikohti ning tudengibaare, maja asub kahe suure metrooliini läheduses ning kesklinnast vaid 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Boonuseks võimalus üürida tuba kuu kaupa. Kogu administratiivpersonal on Eesti päritolu ning rõõmsalt valmis vastama kõigile küsimustele piirkonna kohta.

Tartu College’i keldrikorrusel on lisaks ka Eesti kirjanduse raamatukogu ning ruumid, kus aeg-ajalt korraldatakse kontserte ja muid toredaid ettevõtmisi.

Kohad, kust otsida korterikuulutusi

• Eraisikute rendi- ja allüürikuulutused liiguvad peamiselt Põhja-Ameerika tuntuima kuulutuste portaali Craigslist kaudu, aga pakkumisi võib leida ka Facebooki gruppidest.

• Päris palju on Torontos ka suuri üürikortermaju, kus maja esimesel korrusel (või kusagil lähedal) on firmakontor. Vahel annab tulemuse see, kui rendibüroosse sisse jalutada, ennast esitleda ning küsida, kas neil on midagi saadaval.

• Enamikul suurtel üürimajadel on ka kodulehed, kuid neil olev info on pigem illustratiivne. Samuti tasub suurte majade puhul uurida ka tausta, enne kui tõttad õhinaga lepingut alla kirjutama. Paljudes suuremates majades võivad olla lutikad ja/või prussakad. Tõsiasi on see, et „tänu” ühistranspordile võivad need „allüürilised” jõuda igale poole.

TÖÖ LEIDMINE

• Kui Austraalia viisa põhieesmärk on tuua sisse abitööjõudu hooajatöödeks ning viisa valdaja peab tõendama, et ta on riigis oldud aja jooksul vähemalt mingi aja põllumajandus/hooajatööde sektoris töötanud, siis Kanada viisal selline nõue puudub. Kui sul on olemas vajalikud oskused ja/või kvalifikatsioon, siis võib töötada peaaegu igal alal. Piirangud on seatud töötamisele lastega ning keelatud on töötamine intiimteenuseid pakkuvates kohtades, isegi kui oleksid vaid uksehoidja.

• Kindlasti ära maini töövestlusel, et plaanid paari kuu pärast järgmisse linna edasi liikuda.

• Peamine miinus miinimumpalgaga graafikupõhistel töödel on see, et sõltuvalt kohast võib osutuda keeruliseks mõistliku tundide arvu kokkusaamine. Paljud soovivad töötajaid ainult mõneks tunniks päevas, kuigi esialgu pakutakse tööd täiskohaga.

Töökohtade kuulutused

• Kuulutuste portaalid – põhilised portaalid Indeed ja Craigslist.

• Tööjõuagentuurid – proovi registreeruda tööjõuagentuuri andmebaasi ning hoia nendega regulaarselt ühendust. Agentuurid annavad asjalikku nõu, kuidas resümeed paremini kokku panna, ning edastavad sobivaid pakkumisi. Kui kuulutustele otsekandideerimisel saabub tavaliselt tagasi automaatvastus, siis agentuuride puhul on sul üks konkreetne kontakt, kellega suhelda ning infot saada.

• Ajutise tööjõu agentuurid – tavaliselt on tegemist firmadega, kes vahendavad ajutist tööjõudu näiteks catering’ifirmadele. Kui nende süsteemi saada, siis on võimalik kandideerida ühe-kahepäevastele töödele. Kiiremal hooajal võib sellega endale päris viisaka sissetuleku kokku saada.

• Kuulutused poodide ja restoranide akendel – astu kohe sisse ja uuri, tööotsijalt eeldatakse korrektse välimusega, prinditud elulookirjeldust. Ka juhul, kui töökoht, millele sa kandideerid, on nõudepesemine.

Valik lihttöid

• Restoranitööd – jaotatakse kaheks: back of the house staff, nagu koristaja, nõudepesija, köögi abi, ning front of the house staff ehk ettekandja, uksel külaliste tervitaja. Ettekandja ja hostess’i positsioonidele on alati rohkem tahtjaid, kuna seal on lootust jootraha võrra oma sissetulekut suurendada.

• Toidupoodides on töötajatest peaaegu alati puudus.

• Kõnekeskused – siin tasub enda jaoks kindlalt eristada, mis on müügitöö, kus su sissetulek sõltub müügitulemustest, ning millised on klienditoe positsioonid.

• Ajutised ja asendustööd – kui sa pole kindel, kui kauaks paigale jääd, siis võib ajutiste ja asendustööde agentuur sind hädast välja aidata. Sa saad iga niiöelda tööampsu kohta ise otsustada, kas see sulle ajaliselt, asukohaliselt ning rahaliselt sobib.

Mõned arvud

• Kanadas on ametlik puhkus 14 päeva aastas.

• Miinimum tunnipalk Ontarios (mille alla Toronto kuulub) on 14 Kanada dollarit.

• Graafikuga tööde puhul on miinimum töötundide arv päeva kohta, mis tööandja peab tagama, kui oled kohale tulnud, kolm tundi.

KOGUKONNAD

Toronto väliseestlaste kogukond

Nagu rahvusvahelisele linnale kohane, on eestlased Torontos põhjalikult kanda kinnitanud. Olemas on Toronto Eesti pank, kaks Eesti kirikut, Eesti maja ja Tartu College.

Toronto Eesti ühispank – need, kes on välismaal elanud, teavad, kui keeruliseks võib osutuda selline lihtne ja enesestmõistetav asi nagu pangakonto avamine. Rahapesu tõkestamiseks on kogu protseduur keeruliseks aetud. Konto avamiseks pead esimese asjana tõendama oma elukoha aadressi. Haruldased pole juhtumid, kus üürilepingust ei piisa, vaid küsitakse näiteks kommunaalkulude arveid. Riigis, kus mingil kummalisel põhjusel ikka veel eksisteerivad pabertšekid, pole vahel võimalik isegi üürilepingut sõlmida ilma juba olemasoleva pangakontota.

Eesti pangas oli asjaajamine natuke selgem ning suhtlus abivalmim, personaalsem ja eesti keeles.

Rahvusvaheline kogukond

Rahvusvahelist töö-reisi viisat omavad noored hoiavad kokku, moodustades omaette kogukonna. Kuidas sellise rahvusvahelise kogukonnaga kontakti saada, kui sa esimest korda linna saabud? Selleks on paar võimalust.

CouchSurfing ehk diivanisurfijate kogukond on Torontos aktiivne. Parim võimalus luua endale toimiv tutvusringkond, kellest vähemalt mõnel on tõenäoliselt sinu omadega kokkusobiv elustiil ja eesmärgid. Või vähemalt nõuanded. Kolmapäeval toimuval CouchSurfingu iganädalasel kohtumisel on oodatud kõik inimesed. Asukohtadeks erinevad kesklinna baarid. Osalejate arv on 30–50 inimese ringis, aga vahel ka kuni 80.

Meetup.com on teine hea koht erinevate ürituste leidmiseks. Portaalis saab piirkonna järgi otsida üritusi. Hea võimalus kohtuda ka n-ö Toronto põlisasukatega. Ürituste valik on seinast seina alates vallaliste klubiöödest kuni lauamängukohvikus toimuvate seltskondlike kokkusaamiste, raamatuvahetuse neljapäevade, rahvusvaheliste toitude ühiskokkamiste või naabruskonna arhitektuuri ekskursioonideni.

Tekst: Edith Soosaar

Foto: Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *