Timo Palo tõi Antarktika helid Eestisse

Timo Palo on lugejatele tuttav juba aastaid, jagades polaarretkede vahetuid kogemusi kui polaarrändur ja teadlane. Lapsepõlvest alguse saanud armastus lume ja jää vastu kulmineerus geograafiaõpingutega ja meteoroloogilise uurimusega, sealt oli juba lühike tee esimeste ekspeditsioonideni. „Admiral Bellingshauseniga“ Antarktikas seilates salvestas Timo müstilised loodushääled, mille ainetel valmib sügisel eepiline suurteos „Antarktika 200“.

Oled aastaid tegelenud polaaralade meteoroloogia ja kliima uurimisega, osalenud arvukatel ekspeditsioonidel ja avaldanud teadusartikleid. Miks köidab sind polaaralade uurimine ja miks see on oluline?

Hakkasin polaaralade, esialgu küll peamiselt Arktika meteoroloogilise uurimisega tegelema 2006. aastal, kui selleks avanes unikaalne võimalus ühe üleeuroopalise teaduskoostöö projekti kaudu, mis keskendus Arktika uurimisele. See oli aeg, kus kiired muutused Arktikas, iseäranis merejää ulatuslik sulamine, tekitasid teadlaste hulgas rohkelt küsimusi ning üha rohkem hakkas esile kerkima arvamus, et need ei saa olla pelgalt looduslikud ja kliimale iseloomulikud lühiajalised kõikumised. Kuid andmeid Arktikast oli endiselt vähe ja seda lünka tahetigi nüüd täita. See tähendas rohkelt kohapealseid mõõtmisi ja välitöid. Mina aga olin juba aastaid enne seda unistanud seiklustest ja rännakutest polaaraladel. Nüüd avanes võimalus esmakordseks tutvumiseks Põhja-Jäämerega ja ma ei kõhelnud hetkegi seda pakkumist vastu võtmast. Pealegi oli kogu projekti tuumaks purjelaeva jäätriiv üle kogu Põhja-Jäämere, võimalusega jõuda isegi põhjapoolusele.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga