Tiit Pruuli soovitab: rõõmsad reisiraamatud

Taas on ilmunud mõned rõõmsad reisiraamatud, mida heal meelel soovitaks.

Mark Stewardi kirjutatud „Great Expeditions“ ilmus eelmisel aastal vana ja hiigelsuure kirjastuse HarperCollins poolt. Nüüd on selle teose tõlke korraldanud Ajakirjade Kirjastus oma värske sarja „Maailm ja mõnda“ alt.

Saame ülevaate 50 põnevast ekspeditsioonist alates hallidest aegadest kuni äsjalõppenud retkedeni. Reisid viivad meid ümber maailma ja kosmosesse, merele ja mere põhja, kõrbetesse ja arktilistele aladele, mägedesse ja maakera sisemusse.

Siin on portreesid lõbusatest seiklejatest (Burckhardt), tõsistest teadlastest (Darwin, Humboldt, Heyerdahl), julgetest meremeestest (Kolumbus, Cook, Magalhćes), sõjameestest (Pizarro), lenduritest (Gagarin). On ka meie kultuuriruumis vähetuntumaid, aga ometi olulisi maailmaavastajaid (Ibn Battuta, Fawcett, Burke ja Wills). On klassikat (Marco Polo, Amundsen versus Scott, Hillary ja Tenzing) ning üllatusesinejaid (Siberi vangilaagrist põgenenud Cornelius Rost, Greenpeace’i vaalapäästeretked).

Erinevalt paljudest seiklusraamatutest, on siin kampa võetud ka mitu ägedat naist: lendur Amelia Earhart, jalgrattur Annie Londonderry, Aafrika-rändur Mary Kingsley, Lhasasse jõudnud esimene naine Alexandra David-Néel, esimesena ümber maailma purjetanud naine Jeanne Baret.

Raamat on kirjutatud klassikalises ameerikalikus kaasakiskuvas stiilis ja ka vähemalt 15 lugu on seotud Ameerika mandriga. Veidi on stiililist ülepaisutust, et lugeja ikka aru saaks, kui suured, ägedad, enneolematud, kartmatud need mehed ja naised on olnud. Palju on head pildi- ja kaardimaterjali.

Need lühikesed, kohati veidi pealiskaudsed lood on väga head isuäratajad ja menüüst ülevaate andjad. Enamiku nende reiside kohta tahaks ise põhjalikumat materjali juurde otsida.

***

Juba hulk aastaid Küprosel elav Jõgeva tüdruk Käty Gavriilidis on kirjutanud sest saarest Minu-sarja raamatu alapealkirjaga „Põsemusid ja päike“. See alapealkiri ütleb palju.

Käty raamatut Küprosest võiks lugeda ka need, kes lähiajal ise Küprosele sõita ei kavatse. Ei, siit ei saa midagi teada selle strateegiliselt olulise paiga kuulsusrikkast aja- ega kultuuriloost. Hitiitidest ja foiniiklastest me sellest raamatust ei loe. Teose väärtus on rõõmus ellusuhtumine ja positiivne atmosfäär. Küpros ise on läbi oma ajaloo, ristisõdijate aegadest vähemalt, olnud üsna kosmopoliitne paik, kus on saanud kokku, põrkunud ja segunenud erinevad usud ja kultuurid. Autor seisab keset seda virvarri avatud südame ja armastava meelega, valmis vastu võtma kõike head ja aitama neid, kes ise head leida ei oska.

See on raamat täis suuri ja vahvaid emotsioone, loomulikult ka koduigatsust, aga ei grammigi virinat ega pahurust. Lihtsalt ja puhtalt kirjutatud lihtne ja puhas rõõm.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *