Go Reisiajakiri 66 – Juuni 2017

KUKLAPOOLEL. Austraalia. Uus-Meremaa. Lääne-Paapua

JUHTKIRI

Unenägude aeg

Dreaming ehk alcheringa ehk unenägude aeg on Austraalia põlisrahvaste jaoks müütiline aeg enne päris aega, mil ringi liikusid üleloomulike võimetega esivanemad, kes rändasid üle vormitu maa ja lõid erinevaid paiku – kõrbed, billabongid, korallirahud, Sinimäed. Nad lõid pühapaiku ja lihtsalt ilusaid paiku.

Austraaliasse on viimastel aastatel töötama, rändama või elama läinud väga palju noori eestlasi.

Aga minul seostub Austraalia ikkagi millegipärast vanade tarkade meestega: krokodillimees Mick Dundee, Sir Arvi Parbo, aborigeenist kunstnik Jack Jakamarra Ross, eestlasest rändur ja reisikirjade autor Erik Holm, eestlasest kirjanik Vladimir Beekman, kelle reisiraamat "Maakera kuklapoolel" on endiselt üks parimaid eestlase kirjutatud teoseid Rohelise Mandri kohta, Mungo mees ehk Mungo järve äärest 1974. aastal leitud inimene, kelle vanuseks on hinnatud 40 000 – 68 000 aastat. Jah, mitmed neist vanadest tarkadest meestest on juba esivanemate juures, unenägude ajas tagasi.

Ma ei tea, kas asi on heas kliimas, värsketes puuviljades või milles, aga erinevalt paljudest põhjamaade vanadest meestest ei virise Austraalia vanamehed nii palju ega püüa noori nii palju õpetada. Nad joovad ka rohkesti õlut (vanamehed ikka vana Foster's Lagerit), aga teevad seejuures enamasti nalja. Nad kiruvad ka valitsusliikmeid (kellest paar broilerit olevat lollimad kui lambad), aga armastavad oma maad. Austraalia vanad targad mehed ei taha saada virisevateks vanameesteks, kellele ükski asi siin maailmas ei meeldi. Need on mehed, kes seisavad naerdes surfilaual, hall habe veest tilkumas.

Nii et mina saadaks Austraaliasse maailma avastama lisaks noortele eestlastele ka kohalikke virisevaid vanamehi.

Tiit Pruuli

Selles numbris