Tatarlaste suur võitlus ladina tähestiku nimel

Venemaa suurim rahvusvähemus tatarlased peavad vaikset, kuid väga tähelepanuväärset võitlust selle nimel, et minna tatari keeles kirjutamisel kirillitsalt üle ladina tähestikule. Tegemist on ühe huvitavaima kultuuripoliitilise protsessiga tänapäeva Venemaal, sest tatarlaste õnnestumisel oleksid kaugeleulatuvad tagajärjed paljudele vähemusrahvustele Venemaal, eelkõige turgikeelsetele, nagu jakuudid ja baškiirid.

Tatarstani parlament võttis 1999. aastal – kui Venemaal oli viimast aastat võimul president Boriss Jeltsin ja Moskva keskvõim oma regioonide suhtes üsna nõrk – vastu seaduse, mille järgi pidanuks 2011. aastaks tatari keele kasutamisel üle mindama ladina tähestikule. Nii aga ei läinud, sest võimule tuli Vladimir Putin, kes hakkas kohe hoolega kõiki Venemaa regioonide õigusi kärpima. Löögi alla sattusid ka rahvusvabariikide „separatistlikud keelepoliitikad“. Aastal 2002 võttis Venemaa parlament vastu föderaalseaduse, mille järgi peavad kõik Venemaa ametlikud keeled kasutama tähestikuna ainult kirillitsat. Sellele föderaalseadusele viidates tühistas Venemaa põhiseaduskohus ka Tatarstani parlamendi 1999. aasta otsuse üleminekust.

Ladina tähestik väärib pingutusi

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga