Targa telgivaliku ABC

Enne telgi valimist mõtle läbi mõni lihtne küsimus:

  • millises kliimas telgid - kas vajad suve-, kolme või nelja aastaaja telki?
  • Kui suure seltskonnaga telgid - kas vajad väiksemat matkatelki või  suurt, mitmetoalist peretelki?
  • Kuidas telki transpordid, kas käsitsi või autoga - kui suur või raske võib telk kokkupakitult olla?

Aabitsatõde on, et odavatest materjalidest ei saa teha kvaliteetset telki. Kui vajad telki ilusa ilmaga nädalavahetuseks, siis saad hakkama ka odava variandiga, kuid kaotad kindlasti telgi pikaealisuses ja kvaliteedinäitajates. Ja ära unusta, et ilm võib muutuda päikesepaistest paduvihmaks mõne tunni jooksul.

KVALITEETTELKIDE NÄITAJAD

Topeltsissepääsud – halva ilma korral, kui telk on matkajaid täis, saab seljakotid paigutada ühte esikusse või valmistada seal priimusel sööki, kasutades sisenemiseks-väljumiseks teist sissepääsu. Oluline ka näiteks tormise ilmaga, kui telgist tuleb alati väljuda allatuult.

Ventilatsiooniavade asukohad välistelgil, sääsevõrgud ustel-akendel − tagavad hea ventilatsiooni ja vähendavad kondensvee tekkimist välistelgile.

Talvel soojustuseks ja suvel ventilatsiooniks reguleeritavad tuule- ja lumepõlled telgi allservas − telk ei kuumene palava päikesepaistega üle ning on tunduvalt soojem lumes.

Veekindlaks teibitud õmblused välistelgil ja sisetelgi põrandal − silikoniseeritud kattega telke üldjuhul ei teibita, vaid nende õmblemiseks kasutatakse puuvillast niiti, mis niiskuse toimel paisub ja täidab õmblusnõela tekitatud augud. Seda tehnoloogiat kasutatakse aga vaid väga kõrgkvaliteetsete telkide puhul, sest silikoniseeritud telgimaterjal on kallis. Hetkel kasutavad seda tehnoloogiat kallimatel telgimudelitel näiteks Hilleberg ja Fjällräven. Siin on aga lähitulevikus muutusi oodata: Vaude on juba välja tulemas ka teibitud silikoniseeritud telkidega.

Kõik kinnitusvahendid ja muud strateegilised kohad – kasutatud on tugevdatud konstruktsioone. Sisetelgi lisaks teipimisele ka kolmekordselt teostatud põrandanurgad on muudetud absoluutselt veekindlaks ja mehaaniliselt väga tugevaks.

Akendeks kasutatav materjal − kuuma- ja külmakindlast polüuretaanist.

Tähelepanu tuleb kindlasti pöörata ka kaarte materjalile: kas need on kergest alumiiniumist või klaasfiibrist. Kuppeltelkide fiiberkaared pole mõeldud näiteks lume raskuse kandmiseks, seda kannatavad duralumiiniumist kaared. Väga nõudlikule matkajale mõeldud profitelkide duralumiiniumist teleskoopvarraste otstel kasutatakse iselukustuvat süsteemi, mis võimaldab telki püstitada lihtsalt ja mugavalt ka ühel inimesel.

TELGID KASUTUSOTSTARBE JÄRGI

Profitelgid – konstrueeritud sobima ekstreemselt vihmastesse ja väga tugevate tuultega lähispolaaraladele või sarnastesse kliimatingimustesse, ka alpinistidele kõrgmägedesse.

Nelja aastaaja matkatelgid – sobivad kasutada ka talvistes tingimustes, sest materjalid taluvad külmakraade ja lume raskust. Lihtsad, kerged, kompaktsed ning nõuavad vähe ruumi.

Kolme aastaaja matkatelgid – tehtud kasutamiseks kevadest sügiseni. Telgi materjalide valikul on tehtud kompromiss kaalu ja hinna vahel. Tihiti fiiberkaartega ja veidi lihtsama konstruktsiooniga, kuid muude materjalide puhul ei jää palju alla nelja aastaaja telkidele.

Sooja aja telgid – sisetelgi põhjamaterjalina kasutatakse enamasti kilesarnast polüetüleeni, mis on mõeldud kasutamiseks vaid suvel. Kujult ja suuruselt väga erinevad, kaalult tavaliselt rasked.

Peretelgid – matkajatele, kes eelistavad avarust, ruumikust ja suuri eeskodasid, kuhu alla saab kolida kas või kogu pere või matkagrupp koos köögi, laudade ja toolidega. Telgis saab seista püsti.

Autokatusetelgid – automatkajatele sobiv telgitüüp. Telk paigutatakse raamide abil auto katusele. Magamiseks saab kasutada vaid seisvas autos.

TELGID KUJU JÄRGI

Viiltelk – kolmnurkse katusega telk. Tänapäeval on sellised telgid ülikerged ja telgi püstitamiseks kasutatakse olemasolevaid matkakeppe.

Kuppeltelk – kuplikujuline telk, ka üksinda kergelt püstitatav. Kõige levinum telgikuju.

Tunneltelk – tunnelikujuline telk. Tavaliselt suure esikuga. Parimad tootjad on ka läbi mõelnud, kuidas sellise telgi üksinda püstitamine võimalikult lihtsaks teha.

Kombineeritud telk – eriti laialdaselt kasutatav peretelkide juures, kus näiteks magamisosa on kupli- ja esikuosa tunnelikujuline.

Tekst: Anneli Mere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *