Suusamatk Venemaale – elamus garanteeritud!

Seltskond noori, põhiliselt loodusteaduste taustaga matkahuvilisi on taas ellu äratanud vahepeal unustuste hõlma vajunud suusamatkad. Pea igal aastal võtavad nad suuskadel ette matku eri paikades, näiteks Hibiinidesse ja Altaisse. Sel aastal viis rännak seltskonna Lähispolaar-Uuralitesse, paika, mis kindlasti ei ole kergemate killast ning mille ohtlikkuse kohta on kogenud matkameestel nii mõndagi pajatada. Siinne lugu annab kasulikke ja praktilisi soovitusi, kuidas suusamatka planeerida ja ellu viia, sealjuures vägagi mõistliku eelarvega.

Piirkond

Meie matk toimus Uuralite mäestiku põhjaosas Jugõd-Va rahvuspargi territooriumil, mis kuni uue Beringia rahvuspargi asutamiseni Tšuktši poolsaarel 2013. aastal oli Venemaa suurim rahvuspark. Pargi territoorium katab põhja-lõuna suunas suure osa Uuralite mäestikust, ulatudes Lähispolaar-Uuralitest Põhja-Uuralite keskosani. Pargi idapiir ühtib suures osas Komi vabariigi piiriga. Siin asub mäestiku kõrgeim tipp Naroda (sageli kutsutakse ka Narodnajaks), mis ei kuulu oma 1894-meetrise kõrgusega küll maailma kõrgemate hulka, kuid tänu oma suurele prominentsusele (1772 meetrit) on piirkonnas siiski vägagi silmapaistev. Nimi on tuletatud komikeelsest sõnast narada-iz, millel pole rahva ega rahvastega midagi pistmist, kuid venelased on selle suupärastanud. Suvine marsruudikategooria on Vene süsteemi järgi umbes 1B, talvine aga pideva halva ilma ja libeduse tõttu ehk veidi kangem.

Marsruut

„Reis algas Tartust meeleolukalt, kobisime ca 1 paiku bussijaama ja ootasime rõõmsalt bussi, mis saabus vist üsna õigel ajal. Meie tavaari nähes tegid bussijuhid suured silmad ja küsisid suusašumadani eest 30 eurot. Ütlesime okei ja kobisime bussi. Pileteid ei vaadatud ja suusaraha ka uuesti ei küsitud. Küsimata me ei maksnud ka – hea on. Buss väljus ca 10 min õigest ajast hiljem. Reis Narva kulges sündmustevaeselt, enamiku ajast magati, kogu košmaar algas piiril.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga