Ratsamatk paneb võimed proovile

Rutt Veide käis ratsamatkal müstilises, tsivilisatsiooni haardest puutumata jäänud karmi iluga paigas – Ukoki platool Altai vabariigis.

Mind on alati paelunud karmi iluga, esmalt koledana tunduvad paigad. Neis on midagi, mis puudutab hinge sügavamaid soppe ja aitab teadvustada elu tõelist väärtust. Nii saigi seekordseks matkasihtkohaks valitud kaunis ning müstiline Ukoki platoo Altai vabariigis Venemaal.

Ukoki platoo asub 2200–2500 meetri kõrgusel Altai mäestikus Hiina, Kasahstani, Mongoolia ja Venemaa piiri puutepunktis Lõuna-Siberis. Tegemist on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud piirkonnaga, kus leidub mitmeid ohustatud liike ja kooslusi. Lisaks puutumata loodusele on Ukoki platoo olnud läbi sajandite pühaks paigaks Hiina ja Mongoolia budistidele ning maausku altaidele. Seal, otse Hiina-Mongoolia-Venemaa piiril, asuvad juba Tšingis-khaani poolt Tavan-Bogd- Ula’ks (’viis püha mäetippu’) nimetatud mäed, mille hulgas on ka Altai kõrguselt teine mägi Khuiten 4374 meetriga.

Ukoki platood on kasutatud tuhandeid aastaid kohalike hõimude matmispaigana. Täpsemal vaatlusel võib loodusega ühte sulanud kurgaane (kividega kaetud hauakünkaid) märgata pea igal sammul.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga