Purkide tasandikku avastamas

Järjekordne „Ancient Aliensi“ osa vaadatud ja järgmise reisisihtkoha otsus oli sündinud – seekord reisis ainulaadsete paikade külastamise poolest tuntud Peeter Kuus Laosesse, et avastada sealseid põnevaid arheoloogilisi mõistatusi.

Minu kaaslaseks kahe nädala jooksul oli härra Souk, soliidne ja kogemustega autojuht, kes oli kunagi sõdinud olude sunnil kommunistide poolel ameeriklaste vastu, olnud natuke aega ka munk ja teinud uuemal ajal müügitööd. Härra Souk paistis muuhulgas silma sellega, et oskas eksimatult määrata vahekaugusi sõiduks kuluva aja järgi, ning tundus, et ta vajas eluspüsimiseks ainult kohalikku nuudlisuppi, mida me siis liitrite viisi tarbisime. Siin jäi tagantjärele vaid imestada, et organism sellele vastu pidas, sest maanteeäärsed söögikohad polnud vahel paraku kuigi sanitaarsed, aga süüa oli ju vaja!

Aastate jooksul on mul olnud võimalus käia sadades muuseumides, kuid miski ei valmistanud mind ette selleks, mida pakub vaatamiseks COPE ehk siis Cooperative Orthotic & Prosthetic Enterprise’i keskus Vientiane kesklinnas. 1970ndatel loobiti Laose eri piirkondades alla miljoneid lõhkekehi, et halvata Põhja-Vietnami ja Laose kommunistide liikumisi, paraku jäi väga suur osa neist aga plahvatamata, mistõttu veel kuni lähiminevikuni hukkus või jäi sandiks keskmiselt vähemalt üks Laose elanik päevas. Mainitud muuseum sellest siis brutaalselt näitlikult jutustabki. Seinte ääres ja keset põrandat vedeleb hunnikute viisi kõikmõeldava disaini ja materjalivalikuga jalaproteese ning neid ripub kümnete kaupa alla ka laest. Ekraanidel näidatakse inimeste lugusid ja fotosid vigastustest. Kõrval relvad, „tänu“ millele see kõik on teoks saanud.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga