PORTUGAL – portvein ja madeira, loodus ja kultuur

Portugal on iidsete traditsioonidega veinitootjamaa. Antiikajal toimunud kaubavahetusega kaasnes ka oskuste ja traditsioonide vahetus kohalike ibeerlaste ning foiniiklaste, kartaagolaste, kreeklaste ja muidugi roomlastega. Portugalis nimetatakse kõiki brändisid, ka seda alkoholi, millega tehakse portveini kangemaks, aguardente’deks, viinamarjajääkidest tehtud brändit aga bagaco’ks või bagaceira’ks.

Portvein

Portvein on üks suhteliselt erandlik, üldjuhul magus kangestatud vein, mida tehakse Douro jõe kiltkiviterrassidel kasvatatud viinamarjadest. Sellest on kujunenud üle maailma omamoodi Portugali sümbol. Douro piirkond asub Portugali kirdeosas ning piirneb ühelt poolt ookeani ja teiselt poolt mägedega, mis loovad spetsiifilise kohapealse kliima ja ilmastikutingimused. Vein on mitmeti erakordne, kohalike traditsioonide, kunsti ja kliima (kõrvetavate suvede ja karmide talvede) sümbioosi tulemus. Kuigi kuulsaks tegid portveini ilmselt inglased ja hollandlased, sai see alguse siiski portugallastelt. Portveini puhul keerleb kõik maalilise Douro jõe ümber, mis ongi kogu regiooni ühendavaks tuiksooneks ja arengumootoriks – Douro järskude nõlvadega graniidist ja kiltkivist moodustunud mägedes kujundasid kohalikud viinamarjakasvatajad sajandite vältel unikaalsed terrassid, kus vaatamata keerulisele maastikule on võimalik kasvatada viinamarju. Need terrassid võivad ulatuda jõest isegi 500 meetrit kõrgemale. Tulemuseks on meeliülendav vaatepilt, kus võimsa kolme tammiga jõe kallastel on triibulised astmelised mäenõlvad, millel kasvatatakse viinamarju, orgudes tehakse viinamarjadest vein, mis pannakse tünnidesse, mida siis omakorda viiakse spetsiaalsete laevukeste barco rabelo’dega Porto linna lõplikule valmimisele, segamisele ja vaatides küpsema. See unikaalne looduse ja inimese koostööl kujunenud maastik ehk geomeetriline mosaiik jõest, sadamakestest, vanadest veinimajadest, küladest, viinamarjaaedadest ning terrassidest on üks maalilisemaid orgusid maailmas ning kuulub alates aastast 2001 UNESCO maailmapärandi nimekirja.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga