Piirideta eestlased

Kunstnik ja õppejõud Anne Rudanovski otsustas ümbermaailmareisil igas riigis üles otsida ühe eestlase, kes oli selle maa oma elukohaks valinud, ning fotoprojektina dokumenteerida mõne episoodi tema elust. Fookuses olid küsimused, kuidas võõras kultuur ja elukorraldus inimesi muudavad. Mida see nende jaoks tähendab? Kas piiridel on nende jaoks tähendust?

Eestis olles tundus, et põhjamaisel natuuril on raske harjuda hommikumaa mõttemaailmaga, vajame tasakaaluks oma ökosüsteemi, millest ei puudu hommikune härmatis ja saapa all kriuksuv lumi. Ma ei uskunud, et selle unustada võib. Poole aasta jooksul igapäevaselt üle piiri astudes, sest mida muud see pidev tundmatu maailmaga kokkupuutumine on, toimus identiteedi üksipulgi lahtivõtmine ja kokkupanemine.

Piiri peal käimine on proovikivi. Reisil olles ja võõrsil elades ületad piire pidevalt. Alguses geograafilised riigipiirid ja siis algab tõsine ragistamine: keel, suhtlemine, kombed, liiklus, arusaamad, elukorraldus, kord ja kaos. Arusaamine, et sa ei saa millestki aru. Eestlase kohtamine kaugel maal tundus nagu soe taaskohtumine sugulasega Hiiumaa praamil.

Loo kirjutamise hommikul saatsin tuttavale Kambodžasse pilte. Mõne aja pärast tuli tervitusega vastus. Geograafilisel piiril polnud mingit tähtsust, soojus, rõõm ja päikesepaiste, mida Siĕm Réabis kogenud olin, täitsid hetkega mu toa ja kogu päeva. Viimased paarkümmend aastat on kogu maailm ehitanud geograafiliste piiride üleseid teid. Oleme arendanud välja suhtlemise ja infovahetuse kiirteed, seosed ja ühenduse kontrollivate piiripunktide ja piiravate piiride asemel.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga