Ookeanide uurija Ivar Murdmaa (1931–2023)

12.12.2023 suri Moskvas 92-aastaselt okeanoloog, geoloogia-mineraloogia doktor Ivar Murdmaa. Oma teadlasetee kõik olulised sammud astus Ivar Venemaal või uurimislaevadel erinevatel ookeanidel. Samas tegi ta ka koostööd Eesti Teaduste Akadeemia Geoloogia Instituudi, Eesti Mereinstituudi ning Tartu Ülikooliga.

Eestlased tunnevad Ivar Murdmaad eelkõige tema kahe populaar-teadusliku raamatu põhjal: „Sealpool Kaljukitse pöörijoont“ ja „Ookean tulerõngas“. Mõlemas teoses on suurepäraselt kokku sulatatud merereiside põnevus ja teadustöö tõsidus. Aga tema tööpõld on määratult laiem neist kahest raamatust, ta osales kokku enam kui 40 ekspeditsioonil kõikidel ookeanidel, kirjutas üle 200 teaduskirjutise, 3 monograafiat ning oli 10 leiutise autor.

Ta on ka teadaolevalt esimene eestlane, kes tõstis jala Antarktise pinnale. Meregeoloogina võttis ta osa kolmandast nõukogude Antarktika ekspeditsioonist (NAE 1957–1958) ning osales mererühma töös diiselelektrilaeval „Ob“.

Ivari kandidaaditöö rääkis Kamtšatka poolsaare ja Hokkaido saare vahele jäävatest Kuriili saarte piirkonna meresetetest. 1982 kaitstud doktoritöö teemaks oli „Ookeani faatsiesid“.

Kõrge vanuseni juhtis Ivar Moskvas Vene Teaduste Akadeemia okeanoloogiainstituudi maavarade ja paleookeanoloogia laborit.

2008. aasta suvel tegin Ivariga GO Reisiajakirja jaoks pika intervjuu. Väga huvitavad lood, tasub tänagi lugeda. Kui palju oleks aga selle targa mehe käest veel pärida võinud.

Puhka rahus, maailmamerede eestlane!

Tiit Pruuli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *