Õhkmadratsi parandamine

Õhuga täidetavad magamisalused ei vaja sugugi karmi kohtlemist, et matt enam õhku ei pea ning parandamist vajab. Selleks, et magamisaluse õhulekke korral kogu reis rikutud ei saaks, tasuks olla valmis madratsi aukude parandamiseks.

Uued õhuga täidetavad magamisalused pakuvad konkurentsi klassikalistele vahtmattidele. Kui oma kaalu, kompaktsuse ja mugavuse poolest on õhkmatid vahtmattidest igati üle, siis vastupidavus väikeste augukeste tekkimise näol on kasutajatele kohati ebameeldivaid üllatusi tekitanud.

Magamisaluselt eeldatakse, et see on transpordil võimalikult kompaktne ja kerge ning magamisel paks ja mõnus. Nende nõuete täitmiseks kasutavad tootjad väga kergeid tekstiile. Kuigi tekstiil iseenesest on tugev ja vastupidav, võib väikseimgi torge või säde lõkkest selle mitteõhukindlaks muuta. Nii mõnigi kasutaja on saanud hommikuks ebameeldiva üllatuse osaliseks, et kogu õhk on matist lahkunud ja magaja jäänud ilma pehmenduseta madratsi pinnale.

Kõige tüütumad on imepisikesed augud, millest õhk väljub pikema aja jooksul ja mida on väga keeruline mati pinnalt üles leida. Harvad pole ka olukorrad, kus matti on tekkinud näiteks hõõrdumise tagajärjel mitu augukest. Isegi kui üks üles leida, ei tähenda see, et matt oleks terve. Paigata tuleb korralikult, sest halvasti pandud paik võib uuesti lekkima hakata. Eriti korralikult tuleks jälgida, et paiga alla ei jääks õhumulle ning alusmaterjali kortse.

Enne tööga alustamist tutvu kindlasti juhendiga

Pea iga õhkmadratsi tootja paneb oma madratsiga kaasa ka paranduskomplekti. Sobivaks lõigatavad paranduspaigad ja liimi või siis juba liimiga valmis matile peale kleebitavad paigad. Tihti on magamisaluse pealne ja alune materjal erinevad, ning mõlemale pinnale on komplektis oma paik. Kui madratsiga kaasas olev paranduskomplekt ei sobi, siis on matkapoest võimalik osta universaalseid paranduskomplekte. Mati paikamiseks kasutage spetsiaalset liimi, mis jääb pärast elastseks. Erinevad kivistuvad liimid ei sobi, kuna on murdmiseks ja painutamiseks liiga staatilised.  Uuem ja lihtsaim variant on Tear-Aid'i läbipaistvad ja elastsed liimiga paranduspaigad, millega saad madratsi puhtalt ja esteetiliselt ilusti ära paigatud. Näiteks Therm-A-Rest hakkas eelmisest aastast Tear-Aid'i paranduspaikasid oma toodetega kaasa panema. Lapi augule liimimine ei ole iseenesest  keeruline, soovitame kindlasti tutvuda nii madratsi kui paranduskomplekti kasutusjuhistega, et vältida ebaõnnestumist.

Kuigi madratsi õhuleke on ebameeldiv, ei tähenda see mingil juhul, et madrats oleks lõplikult läbi ja selle peab uuega asendama, korralik ja hoolikas parandus teevad madratsi 100% kasutatavaks. Kindlasti on inimesi, keda paik madratsil häirib, aga kogenud matkaja teab, et augud õhkmadratsis on matkamisega seotud paratamatu nähtus. Ning mõni paik madratsil lisab sellele vaid väärikust ning viitab sihipärasele kasutusele.

Üldised soovitused matkamattide paikamiseks:

  1. Ürita leida lekkekoht. Kui on kuulda õhu sisinat, siis otsi seda silma või põsega, sest need on tundlikumad kui näiteks käsi.

  2. Kui auku niisama ei leia, tee madratsile veetest. Lekkivast kohast annavad märku pinnale tõusvad mullikesed.

  3. Kui auk on leitud, fikseeri ja märgi see näiteks veekindla vildikaga.

  4. Kui on oht, et madratsis on rohkem augukesi, tee veetest kogu madratsi ulatuses nii alumisele kui ülemisele poolele.

  5. Kuivata madrats korralikult. Kui tootja on nii soovitanud, siis karesta augu ümbrust õrnalt liivapaberiga, et saada pinda nakkuvamaks. Eemalda karestamisel tekkinud tolm.

  6. Lõika sobiva suuruse ja kujuga paik.
  7. Liimimisel kata mõlemad liimitavad pinnad õhukese liimikihiga. Jälgi tootja juhendit, sest osal juhtudel tuleb liimi panna vaid ühele pinnale. Veendu, et liimitav pind saaks ühtlaselt kaetud nii keskelt kui ka servadest.

  8. Asetada paik markeeritud augu kohale. Jälgi, et madratsi pind oleks sile ja et paiga alla ei jääks kortse ega õhumulle. Liimi paik korralikult madratsi pinnale ja jälgi, et selle servad lahti ei jääks.

  9. Lase paigal fikseeruda (sõltuvalt liimist vähemalt mõni tund), enne kui madratsi kasutusse võtta.

  10. Madratsi täis püsimist kontrolli päeva jooksul, et näha, kas parandus õnnestus või on vaja protsessi korrata.

Tekst: Argo Mere

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *