Noored eestlased välismaal

Miks liiguvad noored välismaale elama, millised on nende tulevikuplaanid, missugusena näevad nad Eestit kaugelt ning kui palju on eestlaste hulgas diginomaade? Need on mõned küsimused, millele otsib vastust Terje Toomistu kureeritav mahukas uurimustöö.

Viisite mõni aeg tagasi läbi küsitluse „Noored eestlased välismaal“, kus keskendusite pikemaajalise välismaal elamise ja õppimise kogemusega noortele eestlastele vanuses 20–35. Küsimustele vastas üle 2000 inimese. Uurisite hoiakuid seoses rahvusliku kuuluvusega ja elukohavalikut mõjutavaid ajendeid. Palun ava tulemusi ja kirjelda põgusalt uuringut. 

Pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga ühes kiirelt kasvanud lennuühenduste võimalustega on noortele avanenud väga palju uusi võimalusi maailmas ringi liikumiseks – seoses töö, õppimise või niisama seiklemisega. Ka ma ise läksin pärast esimest ülikooliaastat hoobilt Londonisse – sest miks mitte?! Mõni aasta hiljem kasutasin õpingute vahelisi akadeemilisi puhkuseid selleks, et rännata pikemalt Lõuna-Ameerikas, täiendada end keele- ja kultuuriõpingutega Indoneesias või minna Fulbrighti stipendiumiga Berkeley’sse teadustööd tegema. Vaadates oma 20. eluaastatele tagasi, siis veetsingi suurema osa ajast Eestist eemal ning nii mõnigi kord seisin dilemma ees, kas pöörduda tagasi Eestisse või mitte. Pärast doktorikraadi kaitsmist Tartu Ülikoolis avastasin aga, et antropoloogina on Eestis erialase töö leidmine päris keeruline. Sellest samast pingekohast kasvas välja aga käesolev projekt, mis vaatleb just noorte täiskasvanute rändemustreid ning püüab selgitada neid sageli väga keerulisi valikuid, miks kuhugi minnakse ja miks sealt enam tagasi ei tulda.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga