Millist vahendit valida veematkaks?

Spetsialistid teavad rääkida, et täispumbatavate süstade, kajakkide ja kanuudega  ei ole mõtet matkale minna, rääkimata veemaratonile minekust, sest nendega pidavat võrreldes kõvade süstade või kanuudega mitu korda rohkem vaeva  nägema. MATKaSPORT otsustas väite vettpidavust testida ja mõõta, kui palju peab ühe või teise ujuvvahendiga pingutama selleks, et sõita samal kiirusel.

Kuidas mõõta paadi veetakistust?

Me otseselt ei mõõtnud vee takistust, aga mõõtsime ujuvvahendile mõjuvat jõudu. Kasutasime oma tagasihoidlikus katses kiiruse allikana jõe voolu, mitte ei hakanud järve peal võidu sõudma. Valisime ühe looduskauni ja kiirevoolulise koha Vääna jõel. Lasime jõel sikutada paati. Jõe vool mõjutas kõiki sõidukeid ühe ja sama jõuga.

Paadile mõjuvat jõudu mõõtsime täiesti tavalise vedrukaaluga. Kaal näitas meile kilogramme. Kilogrammid võib taandada ka jõuks (1 N = ~100 g), aga antud juhul ei olnud see meie jaoks oluline. Meie primitiivsetes katsetes mõõdetud tulemuste täpsus oli piisav, et leida suhtarvud.

Milliseid ujuvvahendeid mõõtsime?

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga