Luurajana külma sõja ajal Moskvas

2019. aasta novembris sõitis filmi „Kunst ja külm sõda. Esteetiline vastupanu“ režissöör Sandra Jõgeva Colorado mägedesse, väikelinna nimega Estes Park. Allpool leiate eksklusiivse intervjuu USA külma sõja aegse luureametniku Richard Dick Life’iga, kes elab koos naise Sandraga juba aastaid Kaljumäestiku jalamil väikeses majakeses keset mustkarudest pungil puutumatut loodust.

Dick Life on pensionil sõjaväelane ja luureametnik, kel on äärmiselt unikaalne kogemus tööst Moskvas külma sõja tippajal, aastatel 1974–1976, kui ta töötas USA saatkonnas Moskvas. Sisuliselt oli Dick Ameerika spioon, kuigi ise ta seda eitab, rõhutades, et tema oli luureametnik ning et sellest peenest vahest ei saanud ka tollal paljud aru.

Käisite ringi mööda Moskvat ning tegite väljasõite mujale Nõukogude Liitu, kandes alati endaga kaasas vähemalt kolme peidetud kaamerat?

Jah, aga neid kaameraid ei olnud näha! Need olid alati kuskil taskus või mujal. Meid õpetati enne Nõukogude Liitu tööle asumist erilistel fotograafiakursustel pildistama sellisel viisil, et mitte kunagi ei tõstaks enne foto tegemist kaamerat oma silma ette. Pildistamiseks olid teised võtted, näiteks tegid klõpsu ära märkamatult kätt taskusse pannes.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga