LUMMAV LABÜRINT FÈZ

Umbes miljoni elanikuga Fèz on Maroko suuruselt teine linn ning viimasel ajal on seda hellitlevalt kutsutud ka uueks Marrakechiks. Tegelikult, miks ka mitte – turiste on siin enam kui 1200-aastases linnas vähem ja vaadata ehk sama palju. Fèz on Maroko kultuuri ja teaduse keskus; seal paikneb maailma vanim, 859. aastal mošeest tekkinud al-Karaouine'i ülikool (mille muide asutas naine!).

Fèzi kvintessents on vanalinn − Fès el-Bali – mis on suurim autovaba linnaosa maailmas ning ühtlasi ka suurim elav keskaegne islamivanalinn ehk medina. Kui üldse midagi on ehe labürint, siis see on Fèzi vanalinn oma lõputute basaaride ja põiktänavate, võlvide ja kangialustega. Meie ei lootnudki õiget teeotsa kätte leida, vaid lasime end ühel särasilmsel poisikesel välja juhatada. Pimeda peale ei soovitata jääda – samas just nii see meil juhtus, ent midagi ohtlikku me õnneks ei tunnetanud. Kõik oli kuidagi paigas, iidne igavikuline linn hingas rahulikult. Pigem ehmatas hoopis päevane kaos − kuigi kandsime pikki seelikuid ja pearätte, hiilisid paljud onud küsima, palju öö maksab. Samas võis see lihtsalt olla ainuke lause, mida nad inglise keeles teadsid.

Fèzi vanalinna on peitunud nii palju ahhetamapanevaid sümmeetria- ja kalligraafia-aardeid, et võtab judina selga. Eelkõige mošeed ja usukoolid Medersa el-Attarine ja Medersa Bou-Inania, mis mõlemad vapustavad oma peente kahheltööde, elegantsete kaunistuste ja harmooniaga. Nood kaks on kõige tuntumad, ent vanalinna soppidest leiate ka hääbunud, tolmukorra all medersa’sid, milles on poeetilisust isegi rohkem. Lihtsalt paluge end juhatada – piisab, kui lihtsalt küsite.

Kord sattusime turistilõksu, kui meie riadhi omanik meid oma sõbra restorani meelitas. Toit oli liiga kallis ja halb, ent koht ise – jumaliku sisehoovi ja taas kord uskumatu arhitektuuriga vana palee.

Vanalinnas seigeldes jõuate ehk ka kuulsa nahatööstuseni, kus ikka iidsel moel nahka pargitakse ja värvitakse – selle lähedusest hoiatab talumatu hais, mida heade hingede poolt pakutavad mündilehed blokeerida ei suuda. Klõpsisime paar fotot ja tulime tulema. Medersa’d oma ilu ja purskkaevudega paelusid rohkem.

Fèzi puhul aitab vaid üks soovitus – hüpake sisse!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *