Lõbus surnuaed

Põhja-Rumeenias Maramureși piirkonnas Sapanta külas on väidetavalt maailma kõige lõbusam surnuaed. Puust tehtud ja värvitud hauasammastel on küllaltki humoorikas võtmes kirjeldatud iga kadunukese elu. Kirjeldus koosneb naiivstiilis maalitud pildist ja rumeeniakeelsest tekstist. Tekstilugemisega jäime kahjuks hätta, aga selgituste järgi oli iga samba peal esitatud mina-vormis ülevaade inimese elust ja surmast. Aga oli ka kaasaegsete lõbusaid mälestusi, teravaid ütlemisi kadunud ämma aadressil jmt.

Pildid tõlget ei vajanud. Küllalt palju oli sarnaseid ja korduvaid teemasid. Mõned näited. Naisterahva elu iseloomustamiseks kõige levinum motiiv oli pliit pottide ja pannidega. Aga palju oli ka ketrajaid, kangastelgedel kudujaid ja üllatavalt hulga kirikus palvetavaid naisi. Meeste kõige harilikum hauapilt oli lambakarjus koera ja kepiga. Sageduselt kippus selle motiiviga võistlema kõrtsilaua taga ja viinatopsi ees istuv meesterahvas. Siia juurde tuleb muidugi ära öelda, et kohalik ploomiviin, mida igas talus valmistatakse, on tõepoolest uskumatult hea. Lisaks neile tüüpmotiividele oli ka iseloomulikumaid hauapilte tulenevalt kadunukese elust ja tegemistest: kooli- ja kirikuõpetajad, tuletõrjujad, pillimehed jne.

Oli ka pilte, mis kujutasid seda, kuidas inimene surma sai (nt pudeliga mees auto all). Kõige põnevamad olid need sambad, mille ühel küljel oli kujutatud see, mida inimene ise endast arvas, ja teisel küljel külarahva arvamus.

Sapanta „lõbus surnuaed” pole mingis mõttes traditsiooniline ei Rumeenia ega kohaliku piirkonna tähenduses. Kogu asja on välja mõelnud ja teostanud üks inimene – Stan Ioan Pătraş. Aga ega ta üksinda naljamees ei olnud, külarahvas ikkagi tellis tema käest need sambad. Ja loomulikult tegi ta ka endale samba valmis, enne kui 1997. aastal suri. Igal juhul kinnitab see surnuaed, et surmast ei pea alati surmtõsiselt rääkima. Ning sarnaseid lõbusaid sambaid pannakse Sapanta surnuaial püsti ka pärast Pătraşe surma, kuni tänase päevani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *