LEEDUS maid avastamas

Leedu ei ole pelgalt läbisõidumaa teel Euroopasse, siin on palju avastamisväärseid ajaloolisi paiku ja ilusat loodust. Etnoloog Indrek Jääts kirjutab lähemalt.

Läbi Baltikumi ja Poola sügavamale Euroopasse uhavad eestlased võivad Leedut pidada üpris ebahuvitavaks reisisihiks. Tõepoolest, kui võtta Bauskast kurss Panevėžysi ja Kaunase peale, siis jääb tee äärde valdavalt põllustatud tasane ja igav maa – Kesk-Leedu madalik. Võluvalt künklikuks muutub reljeef alles enne Poola piiri, kui maantee ületab Sūdova kõrgustiku. Aga Leedut ei tasuks üldse käsitleda pelgalt tüütu läbisõidumaana. Kui endale veidi aega võtta ja süveneda, siis on küllalt vaadata sealgi. Ja ma ei mõtle ainult Vilniust, Kaunast, Klaipėdat ja Kura saart. Enamik riike on üsna heterogeensed, kui neid lähemalt uurida. Nad on kokku pandud erinevatest ajaloolis-geograafilistest piirkondadest, mille kultuurilisi ja looduslikke eripärasid on põnev enda jaoks avastada. Leedu jaotub viieks etnograafiliseks regiooniks. Neist suuremad ja olulisemad on Aukštaitija idas ja Žemaitija läänes. Lisaks veel Dzūkija kagus, Suvalkija ehk Užnemunė edelas ning Väike-Leedu Neemeni alamjooksul. Järgnevalt tuleb juttu kahest maast, kus ma läinud suvel mõne päeva vältel ringi sain vaadata.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga