Lahemaa randu ja vaikust avastamas

Arne Kaasik on Lahemaa rahvuspargis töötanud üle kolmekümne aasta. Tema pakutud matkaradu Lahemaa randade juurde võib usaldada.

Lahemaa olemus väljendub tema nimes. Linnulennulise 46 km asemel teeb siinne rannajoon 145 km pikkuselt lookeid. Nelja poolsaare randu uhuvad Kolga, Hara, Eru ja Käsmu lahe veed. Poolsaaretippude kivikarid asenduvad lahesoppides liivarandadega. Nende vahel asuvad kas viirsavvi või liivasetetesse uhutud astangrannad, rannaniidud, roostikud või ka luited. Tüüpiline Lahemaa rand on aga rändkivirohke liivarand, palistatud männiku või sangleppade reaga.

Suviste rannamõnude nautlejaile on tuntud Võsu ja Loksa supelrannad.

Jalgsi või jalgrattal rändajale soovitan kolme inim- asustuseta, vaikust ja looduse iseolemise rahu pakkuvat rannalõiku. Esmalt Vainupea–Altja. Sealne liivarand on kogu ulatuses jalgsi hästi läbitav. Samas rannajoont jälgiv autodele suletud metsatee on kui jalgrattal matkajale loodud. Tagasitee Vainupeale võiks valida läbi Sagadi ja Vihula, väisates sealseid mõisakeskusi. Teiseks Käsmu poolsaar. Käsmu külast algavad tähistatud jalgsi- ja jalgrattarajad juhatavad läbi kivikülvi ja vaheldusrikaste metsade Palganeemele, pikki rannikut Käsmu järveni ning sealt külasse tagasi. Kolmas huvitav looduslõik on rannaastang Tapurlast Jumindani, kus metsateelt avanevad avarad vaated lahele ja avastamisväärset leidub metsaski.

Enamgi suvest pakuvad Lahemaa rannad loodusrändajale kevadel ja sügisel, mil rannamets on muutmas värvi ja lahesopid häälekad rändlindudest.

Lahemaa poolsaarte tipud – Eesti põhjapoolseim Purekkari neem, Juminda ots, Palga-, Lobi- ja Pedassaare neem – on külastamisväärsed igal aastahetkel.

Ise ma eelistan talve. Kui külm on kaanetanud mere, kõrvu rõhub täielik vaikus, ei ühtegi inimjälge, fantastilised pakasevärvid rüsijääkuhjatistel ja tuisuvaaludel, ainult rebase jäljerida ja taamal jääpangal istuv merikotkas. See on Lahemaa, mida eestlane alles hakkab enda jaoks avastama.

Lahemaale tulekul soovitan esmalt läbi astuda rahvuspargi looduskeskusest Palmses (www.lahemaa.ee).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *