Laeva- ja mereelu Antarktika ekspeditsioonil

Kunstnik Anna Litvinova jäädvustas oma maalidesse Antarktika ekspeditsiooni ühe 21-päevase etapi London–Cascais, tema maalidel saab nüüd näha laevaelu merel ja pilte sadamatest, kus laev peatus. Toome lugejani Anna mõtisklused ja maalid unustamatust laevareisist.

Minus on alati olnud ka pisut meremeest. Mulle meeldib öötundidel üksinda paadiga aerutamas käia. Meeldib veeta aega kaluritega – see on lihtne ja tõsine rahvas, kes mõistab mere keelt ja on siiralt uhke oma ameti üle. Need on tõelised mehed, suurte tugevate kätega, tuulest pargitud nägudega, silmad täis sügavust nagu merepõhi. Neil on palju lugusid, elutarkust ja ka omanäolist huumorit, ilma milleta merel hakkama ei saa. Ja nii nagu meremees sõidab paadiga kaugustesse, sõidan mina oma võlupaadiga lõuendi või paberi lõpmatusse ruumi, kus on avastada kõike, mida kunstnik vaid soovib.

Mereteema on minu jaoks alati olnud jõuline ja kontrastne. Nagu sillerdavad lained kuuvalguses, kus helenduvad-helged lained vahelduvad sügavate-tumedatega. Merega käib kaasas ühelt poolt romantiline ja emotsionaalne pool ning sealsamas ka traagiline, sügav. Äraminek, lahkumine kaldalt, mida sa armastad, lahkumine inimestest, kes sinna jäävad... Võitluses tormiste oludega on omaette jõud ja ilu.

Merega on seotud ka kiire ja meeletu muutumine – varieeruv koloriit. Muutuvad ilmaolud, ööpäeva eri hetked, erinevad veed ja rannikud koos teistsuguste inimeste ja kultuuridega eri sadamates. See on köitev elustiil, olla nagu üks sõlm köites, pidevalt merega seotud. See on nagu omaette usk, sest merel võimutsevad maismaast teistsugused jõud ja loevad teised jumalad.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga