KROONIKA

EV 100 tähistamine algab matkaga

Tänavu aprillis möödub 100 aastat eestlaste asualade ühendamisest. Seni Liivimaa kubermangu koosseisu kuulunud Pärnu, Saare, Tartu, Viljandi ja Võru maakonnad liideti aprillis 1917 Eestimaa kubermanguga. Nii tekkis Eesti kontuur. Eesti juubelisünnipäeva tähistamine algab 16. aprillil suure kubermangupiiri „kustutamise“ matkaga endise Eestimaa ja Liivimaa kubermangu vahelt.

Matkajate rühmad seavad sammud kunagisele Liivimaa ja Eestimaa kubermangu piirile, mis kulgeb Peipsi rannalt Läänemere kaldale. Iga grupp matkab läbi oma lõigu ning õhtuks on kogu soid ja rabasid läbiv piirijoon läbitud. uudisteportaalide ja ETV stuudioekraani vahendusel saab tänu matkajate taskus olevatele GPS-seadmetele jälgida, kuidas kustub piir Põhja- ja Lõuna-Eesti vahelt. Lisaks „piirikustutajatele“ läheb Eestimaad avastama veel umbes 3000 rahvamatkajat, kes saavad valida üheksa sihtkoha ja 18 eri pikkuses marsruudi vahel. Matkajate sihtkohtadeks on üheksa omaaegse kubermangupiiri läheduses asuvat rahvamaja, kus saabujaid ootab ees soe supp ja kultuuriprogramm. Tänu piiri kustutamisele tekib meie maa kontuur ning selle tähistamiseks toimub Kurgjal suvise noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ esitluskontsert.

Registreerimine rahvamatkadele algab 20. märtsil. Täpsema info matkavõimaluste ja matkale registreerumise kohta leiate koduleheküljelt www.ev100.ee. Avasündmust ja vihjeid kogu eesseisvale EV 100 programmile saab terve 16. aprilli jooksul jälgida ETV ekraanilt.

Aasta parim reisiraamat on Jaan Unduski "Teekond Hispaania"

Juba üheksandat aastat välja antud parima reisiraamatu tiitli võitis 2016. aastal ilmunud rohkem kui 20 teose seast akadeemik Jaan unduski „Teekond Hispaania“.

Unduski teos ei ole klassikaline reisikiri, teos tutvustab Hispaaniat läbi sügav-fi losoofi liste tekstide. Eraldi preemia võitis ka Tanel Saimre „Minu Norra“. Tunnustusega kaasneb 500-eurone preemia.

Aasta seikleja

Lisaks andis žürii välja ka aasta seikleja tiitli, mille pälvis kirglik automatkaja Väino Laisaar, kes avaldas sel aastal reisiraamatu „Elu läbi kolme silma“ ja kes on ETV-s kajastanud mitut automatka Venemaale, Mongooliasse ja Iraani. Aasta seiklejale pani auhinna välja kauplus Matkasport.

Loe pikemaid intervjuusid reisiraamatute autoritega ajakirjast!

Matkamess annab ideid vaba aja veetmiseks

1. aprillil kella 10–18 toimub Tallinna lauluväljakul „Matkamess 2017". See on matka, vaba aja ja aktiivse eluviisi mess, kust leiad inspireerivaid retki ning tegevusi kevadekssuveks. Sissepääs messile on tasuta ning tegevust jagub igas vanuses külalistele.

Matkamess toob kokku ligi 40 elamuste, seikluste ja matkade-retkede loojat, et üheskoos motiveerida kõiki huvilisi avastama, liikuma ning veetma oma vaba aega kvaliteetselt üksi või koos pere ja sõpradega.

Lisaks laiale pakkujate valikule hõlmab mess ka lavaprogrammi, kus rändurid jagavad oma põnevaid kogemusi ja kasulikke soovitusi rändamiseks rattaga, jalgsi, autoga või vee peal, samuti tuleb juttu sporditurismist, spirituaalsetest rännakutest ning lastega reisimisest. Inspiratsiooni jagavad teiste seas Merit Raju, Loore Martma, Alvar Lumberg, Maailmarändurite Klubi matkafännid jpt.

Matkamessil saab osaleda ka lauluväljakult algavatel giidiga retkedel Lasnamäele ja Kadriorgu.

Rohkem infot: matkamess.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *