KROONIKA

Elukestev seiklus − Uhhuduur

Uhhuduur – legend, mis on suurem kui elu ise. Kuulsat kuueliikmelist rattaseltskonda on imetletud ja kadestatud, aga ka hurjutatud liigse uljuse propageerimise pärast. Sümboolsel kuupäeval – 14. juulil, kolm aastat pärast jalgratturitest pantvangide vabanemist Liibanonis − asus Uhhuduur taas teele, et vändata läbi Aafrika: Addis Abebast Walvis Baysse. GO Reisiajakirja saadik käis uurimas, mis mõtted meeste peas enne Mustal Mandril maabumist mõlkusid.

Koosseis

Kuuest mehest läksid esialgu teele vaid neli: asjaajaja Priit Kuusk alias Wend, mehaanik-medvend Tanel Rütman alias Taniil, velsker Kristjan Prii ja operaator Liivo Niglas. Grupijuht Hannes Hanso ja kroonik Mart Kuusk saavad jala pedaalile alles 23. augustil, sest Hannes peab lõivu maksma linnapeaametile ja Mart on otsustanud, et vastsündinud poeg vajab teda rohkem kui tema hing Aafrika haljaid künkaid. Uurin, mis tunne on minna reisile vähendatud koosseisus. Wend: „Nagu poistebändil, kes läheb tuurile ilma solisti ja soolokitarristita!”

Eeltöö

Kui teleseriaalidest on paistnud vaid puhas uljus, siis tegelikult on eeltöösse suhtutud alati tõsiselt ja seekord erakordse põhjalikkusega. Taniil ja Kristjan on läbinud kogenud kiirabiarsti juhendamisel esmaabi osutamise värskenduskursuse: fi ligraanseks sai lihvitud nii kunstliku hingamise kui ka žgutipaigalduse tehnika. Rattakotis on malaariatestid, et iga palaviku peale mitte paanikasse sattuda, ja lifestraw, mis eemaldab 99,9% vees pesitsevatest bakteritest ja parasiitidest.

Marsruut

Neljakuuline retk viib Uhhuduuri Addis Abebast läbi Etioopia, Keenia, Tansaania ja Sambia Atlandi ookeani rannikule Namiibiasse. Võimalik, et põigatakse lühidalt ka Malawisse ja Botswanasse. Kuuiku kohtumispaigaks on Mbeya-nimelise linnakese peaväljak Tansaania lõunaosas, kus liituvad Hannes ja Mart. Etioopia lõunaosa ja Keenia põhjaosa läbitakse turvakaalutlustel ühistranspordis.

Hirmud

Hirm on sõna, mida grupijuht Hannese sõnavaras ei esine, ometi tunnistab ta, et peab Aafrikat ohtlikumaks kui varasematel reisidel näiteks Jeemenit või Afganistani. „Lihtlabane röövimine on see, mis muret teeb. Kui asjad relva ähvardusel lihtsalt ära võetakse.” No ja mis siis ikkagi saab, kui teil kõik kaamerad ära varastatakse? „Teeme kuuldemängu,” pakub Taniil.

Kingitused

Addis Abeba äärelinna urkas saab ühest hotellipidajast mustaleivasööja, Wend viib talle kolm aastat tagasi lubatud kingi − pätsi rukkileiba. Lisaks on Wennal rattakotis mõned jalgpallid − lastele, keda ta näeb mängimas omatehtud palliga.

Glamuur

Nii võimsat mastaapi pole Uhhuduur varem saavutanud: seekord võõrustavad neid Eesti aukonsulid nii Addis Abebas kui ka Nairobis ning kogu reisi toetab Euroopa Arengukoostöö Ümarlaud.

Reisist valmib kümneosaline telesari ning raamat. Uhhuduuri käekäiku saab jooksvalt jälgida Facebookis ja veebiaadressil uhhuduur.ee.

Meie oma ümarlauarüütlid ratastel: GO Reisiajakiri soovib, et Aafrika trummid tümiseks ja elevandid pasundaks, kui mööda veereb Uhhuduur.

Jane Riga

 

***

 

Reisiajakirja lugejaküsitlus!

Suur tänu kõigile, kes leidsid mahti ja head tahet meiega ajakirja tegemise asjus kaasa mõelda. Küsisime väikese tagasisideküsitluse käigus, mis teile ajakirja lugedes seni silma on jäänud ja millest edaspidi lugeda sooviksite. Vastuseid tuli lühemaid ja pikemaid, kergemeelsemaid ja asjalikke, paljud neist aga väga sisukad, ideerikkad ja toimetusele edasimõtlemisainet pakkuvad. Vastajate vahel loosisime välja 10 raamatut ja 1 aastatellimuse.

Reisiraamatud saavad auhinnaks: Hillar Irves, Ave Tali, Olavi Vaino, Aita Jahilo, Evi Truska, Malle Kosk, Jüri Roosaare, Tarvo Jõeste, Aigar Grihin, Veiko (28). Ajakirja aastatellimuse võitis Marko Aasa.

GO Reisiajakiri  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *