KROONIKA

Rattal Märjamaad avastamas!

16.–18. mail toimus järjekorras 25. rattaretk „Kuidas elad, Märjamaa?”. Kolme seiklusrikka päeva jooksul tutvuti piirkonna ajaloo- ja kultuurilooga, räägiti Rail Balticust ning raudteetranspordi minevikust ja tulevikust, ajaloolistest sildadest, aasta loomast viigrist, aasta linnust jäälinnust ning paljust muust.

Indrek Ilometsa loodusfotode näitus

Narva Muuseumi Kunstigalerii esimesel korrusel on avatud Indrek Ilometsa fotonäitus.

Indrek Ilomets (1957) tegi esimesed arvestatavad fotod 1969. aasta juubelilaulupeost Tartus. Seitseteist aastat tagasi hakkas ta süstemaatiliselt pildistama autorallisid nii Eestis kui ka välismaal, käies ühtlasi paarikümnel MM-etapil. Praegu on tema pildistamishuvi keskmes Eesti loodus. Neist fotodest ongi Narva Muuseumi kunstigaleriis suures formaadis väljas umbes kolmkümmend. Indrek Ilomets on fotovõistluse „Vereta jaht” võitja (2008, 2010). Tal on ka auhinnalisi kohti Looduse aasta foto ja ajakirja Eesti Loodus fotokonkurssidelt.

Näitus jääb avatuks kuni 19. juunini.

Kangelased pimedast ja niiskest sügavusest

18. juunil avatakse Tallinnas Kiek in de Kökis fotograaf Kaupo Kikkase näitus kaevuritest.

„Mind lummavad elukutsed, mis on olnud sadu aastaid olemuselt muutumatud. Sääraste elukutsete sümboleiks on mulle kalurid, metsamehed ja kaevurid.” Fotograaf on seekord keskendunud kaevuritele. Näitus jääb avatuks augusti keskpaigani.

Tema Pühadus dalai-laama õpetused Riias

5.–6. maini toimus Riias rahvusvaheline budistliku maailma suursündmus, kus Tema Pühadus dalai-laama andis Balti riikides esimest korda budistlikke õpetusi ligi 3500 inimesele.

Kahepäevased õpetused hõlmasid mahajaana (ja vadˇzrajaana) budismi tüviteksti Südasuutrat ning tiibeti munga, joogi ja fi losoofi Gyalsey Thogmey Zangpo (1285–1369) poolt kirja pandud bodhisattva 37 käitumisviisi (eesti keeles ka „Võitjapoegade 37 harjutust”).

Õpetused toimusid Kipsala rahvusvahelises messikeskuses ning nendel osales kohapeal üle 3500 inimese üle maailma, interneti otseülekannete kaudu aga mitu korda enamgi inimesi. Eestist sõitis õpetustele ligi 100 budismi huvilist erinevatest organisatsioonidest. Esimest korda maailma ajaloos õnnestus kõrgeid õpetusi otse edasi anda ka eestikeelse sünkroontõlkega − seda rasket tööd tegid Riias Laur Järv ja Kadri Raudsepp.

www.tiibeteestis.ee, www.dalailama.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *