KROONIKA

Sugar 2 tõusis Euroopa meistriks

Go Traveli logo all purjetav Pärnu Jahtklubi jaht Sugar 2 noppis 4.-10. augustini Rootsis Sandhamnis toimunud avamerepurjetamise ORC-klassi Euroopa meistrivõistlustelt võidu. Meistritiitel grupis ORC 3 saavutati põnevas võisturebimises. Mitmepäevase seilamise käigus trotsis tiim nii tuulevaikust kui ka kaotusi. Enne otsustavat sõitu tõusis meeskond liidripositsioonile, mida õnnestus hoida kuni võiduka lõpuni. Selja taha jäeti teine Pärnu Jahtklubi jaht Katariina II, mis näitab suvepealinna avamerepurjetamise kõrget taset. Kolmanda koha saavutas rootslaste Arken Zoo. Järgmise EM-i korraldajaks on Sugar 2 kodusadam Pärnu Jahtklubi.

Kaks kanget Indias

Alates septembrist läheb Kanal2-s eetrisse juba kolmas reisisari „Kaks kanget”, seekord Indias. Tänavuse maikuu veetsid Teet Margna ja Kristjan Jõekalda Indiat avastades. Reis viis kuu aja jooksul läbi kogu India: kaunist Varkala rannast lõunas kuni dalai-laama residentsini McLeod Ganj’is riigi põhjaosas. Lisaks käidi ära Munnari teeistandustes, Mumbai slummides, tiigrisafaril Kanha rahvuspargis, sõideti läbi Rajasthani kaunimate linnade ja külastati loomulikult imelist Taj Mahali.

Paraku oli reis kõike muud kui meelakkumine, sest rännumehed pidid kannatama 45-kraadist kuumust, kõhulahtisust, hullumeelset India liiklust ja veel palju muud, mida ei ole võimalik lühidalt kirjeldada.

Laevad on puust ja mehed rauast!

Hiiumaal Suursadamas ehitatakse taas puust purjelaeva. Sedakorda kahemastilist kaljast, sarnast, millega endistel aegadel Hiiumaalt Tallinna küttpuid veeti. Selliste purjelaevade hüüdnimi− halulaev − pärineb ülemöödunud sajandivahetuse aegadest.

Suursadam on üks Eesti legendaarsemaid laevaehituspaiku. Just seal lasti 1854. aastal vette kolmemastiline parklaev „Hioma”. See oli esimene Eesti laev, mis aastal 1854 purjetas ümber Kap Horni, Ameerikamaa lõunatipu. Laeva meeskonnas olid taanlastest kapten ja tüürimees, ülejäänud 18 meremeest kõik hiidlased.

Ja nüüd, pea 160 aastat hiljem ehitatakse Suursadamas taas purjelaeva. Vanad oskused ja teadmised tõusevad taas ausse. Juulis 2013 löödi viimane plank, „viskiplank” Hiiumaa halulaeva ehitusel paika. Tööd on teha veel palju, aga Hiiumaa halulaevaehitajad on valinud oma lipukirjaks „Laevad on puust ja mehed rauast”. Need mehed juba alla ei anna!

Ain Tähiste

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *