KROONIKA

Eesti alpinistid tõusid puutumata mäetipule

Eesti alpinistid tõusid 22. juulil 2018 kell 9.25 Indias Ida-Karakoramis esimeste inimestena 6801 meetri kõrguse mäe tipule.

Tegemist on kõrgeima esmatõusuga Eesti alpinismi ajaloos seni vallutamata mäetipule, ületades eelmise kõrgeima esmatõusu pea poole kilomeetriga.

Gruppi kuulusid Kristjan-Erik Suurväli (grupijuht), Sven Oja (eesronija), Priit Joosu, Lauri Ehrenpreis, Meelis Luukas, Priit Simson, Lauri Stern.

Mäeni jõudmiseks läbisid alpinistid 60 kilomeetrit keerulist maastikku vähemalt 5000 meetri kõrgusel. Sealhulgas ületati esmakordselt 6030 meetri kõrgune kuru, millelt tõusmiseks ja laskumiseks kasutati 180 meetrist vertikaalset tugiköit (nt Radissoni hotell on 103 meetri kõrgune) ja läbiti kaks inimese poolt varem puutumata liustikku. Teel tippu sadas lund ja oldi pidevas pilvisuses.

Tõus viidi läbi Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva tähistamiseks ning tegemist on Eesti alpinistide tõenäoliselt silmapaistvaima iseseisva mäkketõusuga.

***

Seiklusspordi Euroopa meistrivõistluste tuli võit Eestisse

Eesti seiklusspordivõistkonnad Estonian ACE Salomon (Reeda Tuula, Timmo Tammemäe, Silver ja Rain Eensaar) ning Seiklushunt Adventure Team (Joosep Tammemäe, Sander Linnus, lätlane Andris Ansabergs ja poolatar Justyna Frączek) võistlesid neli ööpäeva Hispaanias Euroopa meistritiitli eest, mis raske võistluse kiuste ka võideti! Võistlejatel tuli läbida ligi 600 km mägimaastikku rattaga, joostes ja kajakis, erinevaid köieülesandeid tehes ning kanjonites laskudes.

***

Andras Kaasik vallutas Metsiku mäe

Ettevõtja ja alpinist Andras Kaasik tõusis esimese eestlasena teisel katsel K2 ehk Metsku mäe tippu.

Kümnest rahvusvahelisest ronijast, kolmest giidist ja kümnest šerpast koosnev ekspeditsioon võttis juunis suuna Hiina ja Pakistani piiril olevale 8611-meetrisele K2-le, kõrguselt maailma teisele mäele. Andras Kaasik on lisaks Alar Sikule teine Eesti mees, kes kuulub nn seitsme tipu klubisse, olles vallutanud kõigi seitsme mandri kõrgeimad mäetipud.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *