KROONIKA

 

Timo Palo foto sai kõrge tunnustuse

Eesti polaaruurija Timo Palo pilt jääpangal askeldavatest uurijatest jõudis ajakirja Nature korraldatud fotokonkursi "Teadlased tööpostil" võitjate hulka.

Palo tegi foto "Teadlased jääl" 2010. aastal Hiina uurimislaeva Xue Long (Lumedraakon) pardal Põhja-Jäämerel viibides.

Kalasilmobjektiiviga tehtud foto aitab Timo Palo sõnul edasi anda Arktika suurust. "Me teame, et Põhja-Jäämeri on maakera ülaosas. See on nagu meie planeedi katus," ütles Palo ajakirjale Nature antud intervjuus. Nii aitab laia vaateväljaga objektiivi moonutus seda katust omamoodi visualiseerida ning tuua esile selle pinnal olevaid pragusid.

Fotokonkursi võidutööd ilmusid ajakirja Nature 4. mai numbris. Varem on Timo Palo sama fotoga võitnud ka konkursi "Eesti teadusfoto 2011".

100 noortekeskust matkab

Eesti Avatud Noortekeskuse Ühenduse matkaprojekt "Kas hundil on pojad või kutsikad" on noorte kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks. 100 noortekeskuse koostööd läbitakse ajavahemikus maist oktoobrini kaks RMK matkarada: Oandu–Ikla 375 km ja Peraküla–Ähijärve 820 km.

Iga noortekeskus läbib matkarajal väikese lõigu. Toimuvad matkagruppide kohtumised ja ühised ööbimised RMK telkimisplatsidel. See on koostöö, planeerimine ja ühise eesmärgi nimel tegutsemine. Matkadel sööme Eesti toitu ja ajame "Eesti asja".

RMK loodusmajades Simisalus, Mäel, Ähijärvel ja Mändjalas toimub neli matkagruppide suurkohtumist, kus vahetatakse kogemusi ja osaletakse RMK matkaprogrammides.

Maikuus toimus umbes sada lühikest kontrollmatka kodu läheduses, kus koristati prügi, maitsti koduleiba ja juustu, tähistati Euroopa päeva ja vaadati nastikute ujumist merevees.

Projekti toetavad Riigikantselei, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Noorsootöö Keskus, RMK, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Tallinna Spordi- ja Noorsooamet, GO Reisiajakiri, Aknakate OÜ, Jätsu Jäätis OÜ, Epi talu OÜ, Matsimoka OÜ, Muhe Mahe Delikatess-Köögivili, Saaremaa Delifood OÜ, Piret Laidroo, Helen Kivisild.

Täpsema info projekti kohta leiate EV 100 koduleheküljelt www.ev100.ee.

Üllar Põld

"Hundikutsikate" matkade koordinaator

Looduse aasta foto 2017

GO Reisiajakiri avaldab "Looduse aasta foto 2017" võidutöö. Foto autor on Jarek Jõepera ning töö kannab nime "Kodumaine Amazonas". Pilt on tehtud 24. augustil 2016 Tõramaa puisniidul Soomaa rahvuspargis.

Jarek Jõepera kirjeldas pildi saamislugu järgmiselt: "Ainuke suurveest puutumata jäänud koht Tõramaa puisniidul oli vaatetorni jalamil. Varahommikul telgist väljudes oli õhtune peegelsile veeväli mattunud paksu piimjasse uttu. Sõber Helgoriga kanuus mööda veevälja sõites ilmusid ja kadusid puud ning vee alt paistvate heinapallide mütsid. Ja vaikus, kus kuuled ükshaaval kõiki veetilku kukkumas veest võetud mõlalt ning kolm korda enne mõtled, kui uuesti hoogu tõmbad! Nautinud paar tundi seda lumma, leidsime koha, kus sai maha minna ning statiiv mulksudes vett täis lasta. Udu oli hakanud liikuma, puud olid korraks udupehmed, et järgmisel hetkel muutuda jälle klaariks."

Juba 17. korda toimuvat konkurssi korraldavad Looduse Omnibuss ja Eesti Looduskaitse Selts koostöös Eesti Energiaga.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *