Kopti kristlased ja Mokattami mäe liigutamine

Lihtsustatult võib koptideks nimetada kõiki Egiptuse päritolu kristlasi usulisest kuulumisest olenemata. Piiblis on rohkesti seoseid Egiptuse rollist kristluse kujunemises. Vanas Egiptuses on elanud Aabram ja Joosep, Mooses kasvas üles vaarao õukonnas. Koptid on kristlased, kelle ajalugu ja usk seostub otseselt Kristuse aja ja esimeste kristlastega, püha perekonna ja Jeesuse jüngri Markusega, kes tõi evangeeliumi Egiptusesse aastatel 43–48. Kopti kristlased on elanud selle seose müstilises tunnetuses.

Mokattami mäele jõudes avaneb pilt, mis üllatab avarusega ja kirbe prügilõhna puudumisega. Mäel on rohkem kui üks kirik, siin paikneb kirikute kompleks: poolenisti kalju seest kasvab tuhandeid mahutava avatud kiriku istmete rida sinitaeva poole; koopakirik püüab pilku kaljust väljaraiutud figuraalsete skulptuuridega; lisaks mitu väiksemat kirikut. Imedega see paik kitsi ei ole. Üks pisike kirik peidab endas Jeesuse pilti, mis pärast kiriku põlengut ainsa allesjäänud asjana tuha keskelt leiti.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga