Karl-Martin Sinijärv. Viimane rong

kahvliga kartulisalatis songin
restoranvagunis viimases rongis
lõppude lõpuks on algused tüütud
lõpud on sügavad sünged ja süütud

keskpaigad peituvad hämaras öökumas
rongid ei kohtu vaid välguna mööduvad
vauhti! ja relss ainult kumiseb veel
öösse kaob raud aga järgi jääb tee

ja selles ei olegi kummalist miskit
et rööbas jääb liipriga alati risti
et liiper on liiprile lõpmata lähem
ja tunneli lõpus on pimedust vähem

Autori poolt esmakordselt ette kantud Edelaraudtee viimases Tallinn-Tartu rongis 31.12.2013

 

Eesti Kirjanduse Seltsi ja ASi Edela raudtee ühisprojekt „Rongiluule” sai alguse 2009. aastal ning pakkus reisijatele lugemiselamusi viie aasta jooksul, mil rongiakendele paigutatud kleebistelt võis lugeda eesti kirjanike loomingut ja viimasel aastal ka Eesti Rahvaluule Arhiivis talletatud pärimustekste. Ühes valikus oli korraga esindatud kümme autorit, igaühelt üks luuletus. Nii mõnedki neist autoritest astusid üles ka kirjandussündmustel, millega tähistati uusi luulevalikuid − nõnda on rongiluule uut valikut pidulikult avatud nii Tallinnas, Tartus, Rakveres kui ka Viljandis.

Viie aasta jooksul on „Rongiluules” olnud oma loominguga esindatud Doris Kareva, Ellen Niit, Kristiina Ehin, Mari Vallisoo, Paul-Eerik Rummo, Hando Runnel, Jürgen Rooste, fs, Igor Kotjuh, Johnny B., Timo Maran, Eha Lättemäe, Andres Ehin, Merca, Jaan Kaplinski, Ain Kaalep, Ilmar Trull, Triin Soomets, Elo Viiding, Ene Mihkelson, Kalev Kesküla, Aare Pilv, Maarja Kangro, Kauksi Ülle, Leelo Tungal, Hannes Varblane, Liisi Ojamaa, Mats Traat, Karl-Martin Sinijärv, Viivi Luik, Contra, Indrek Hirv, Kätlin Kaldmaa, Kalju Kruusa, Asko Künnap, Eeva Park, Ly Seppel, Lauri Sommer, Jüri Talvet, Andra Teede, Nikolai Baturin, Priidu Beier, Piret Bristol, Aime Hansen, Viiu Härm, Mihkel Kaevats, Urve Karuks, (:)kivisildnik, Maria Lee ja Mathura.

Luuletusi on välja valinud Krista Ojasaar, Kristel Klesmann, Triin Ploom ja Marja Unt. Rahvaluulevaliku koostasid Piret Voolaid ja Moon Meier.

Marja Unt
Eesti Kirjanduse Seltsi teadussekretär

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *