Kuidas kohtuda rännuhimuliste inimestega üle maailma? Kas saab reisida nii, et majutuse eest maksma ei pea? Saab. Selleks on loodud virtuaalne Interneti-keskkond ja -võrgustik – Hospitality Club. Klubi tutvustavad Tiiu Sullokatko ja Nicolas Gomes de Carvalho.
Hospitality Clubi (CH) idee on lihtne – tuua kokku võõrad inimesed, kes saaksid üksteisega tuttavaks ja vastastikku abi pakuksid. Võrgustik ühendab omavahel külastajad ja külalislahked inimesed, rändurid ja kohalikud. Külalislahkuse Klubi peamine eesmärk on tekitada kultuuridevahelist sõprust ja mõistmist, et tagada rahu. Nagu Michael Jackson laulis: “Heal the world and make it a better place...” Sajad tuhanded HC liikmed aitavad üksteist reisides ja külalisi vastu võttes.
Esimest korda, kui me klubist kuulsime, mõtlesime, et tegu on järjekordse Interneti-põhise võltskampaaniaga, mis nõuab liikmemaksu ja personaalseid andmeid. Õnneks seisneb HC hoopiski muus – luua vabatahtlike abil sõbralik ülemaailmne võrgustik. Pärast asjaga pikemat tutvumist otsustasime mõlemad liikmeteks hakata.
Organisatsioon sündis 2000. aastal, kui saksa üliõpilane Veit Kühne internetis ringi surfates leidis, et maailm on valmis interneti-põhiseks rändurite tutvumisklubiks. Veebileht hakkas toimima vabatahtlike kaasabil, jättes kasutajale võimaluse olla liige ilma osalusmaksuta.
Kuidas võrgustik toimib?
HC on mittetulunduslik ettevõtmine. Ta põhineb vabatahtlike tööl, kes on ise liikmed ja soovivad võrgustiku edendamisele kaasa aidata – võtta vastu uusi liikmeid, tõlkida netilehekülg erinevatesse keeltesse (tänaseks juba 22 keelt, sh ka eesti keel). Lisaks vastavad vabatahtlikud paljudele kasutajate ja uudistajate küsimustele.
Liikmed
Liikmeid on klubil üle 220 000 enam kui 207 riigist, igas vanuses. Enim liikmeid on:
1. Saksamaal 2. USA-s 3. Prantsusmaal ... 24. Eesti
43 109 liiget 18 409 liiget 15 493 liiget
0,05% elanikkonnast 0,006% elanikkonnast 0,025% elanikkonnast
2527 liiget 0,19% elanikkonnast
Liituda on lihtne www.hospitalityclub.org Lisaks tavapärastele andmetele nagu nimi, sugu, vanus, soovi korral ka foto, on sul võimalus enda kohta rohkem infot esitada – näiteks milliseid keeli räägid, millistes riikides oled reisinud, milliste organisatsioonide liige oled ja lisaks vabas vormis iseloomustus enda kohta. Klubiliikme telefoninumber, füüsiline ja virtuaalne aadress jäävad teiste kasutajate eest varjatuks.
Kaks olulist profiili osa, millele andmeid sisestades tähelepanu pöörata:
- Abi ja nõu. Mida saad küllatulijale pakkuda – kas näidata kodukanti, süüa ühiselt õhtust ja/või pakkuda teelolijale öömaja?
- Majutus. Kas jagad eluaset teistega? Kas sul on pakkuda ööbijale madratsit, voodit või eraldi tuba? Mitut inimest saad majutada ja mitmeks ööks (see muidugi oleneb konkreetselt sinu ajast ja selgub pärast ööbijaga isikliku kontakti saamist)? Lisaks saad teha tähelepanekuid koduloomade olemasolu ja suitsetamisvõimaluste kohta. See kõik on tehtud selleks, et ära hoida arusaamatusi ja ebameeldivusi nagu magamine koos teise reisija- ga köögis üheinimese sohval külmkapi kõrval või võitlus kassiallergiaga.
Pärast liitumisankeedi täitmiseks kulunud kümmet minutit läheb paar tundi kuni paar päeva aega, kuni oled liikmeks võetud – vabatahtlikud vaatavad ankeedi üle ja lisavad selle HC keskkonda. Nüüdsest saavad sinu profiili külastada kõik liikmed ja sina saad ka teiste profiile külastada, osaleda jututubades ja teistega kontakti võtta.
Turvalisus
HC keskkond on turvatud tulemüüride ja filtritega, samas on võimalus oma personaalseid andmeid, nagu telefoninumber, aadress ja pärisnimi, hoida varjatuna. Nüüd, kui oled juba liige ja soovid kuskile reisima minna, on riikide ja linnade nimekirja kaudu lihtne leida kohalikke, kes on samuti HC liikmed. Võta aega ja loe nende profiile – kes nad on, kas nad saavad pakkuda öömaja või aidata linnaga tutvuda. Saada teateid mitmele välja- valitud liikmele, tutvustades lühidalt oma rännakut ja paludes abi.
Külastuskohta ei tasu võrrelda hotelliga, kus pakutakse hommikusööki, merevaadet ja voodipesu – tegu on siiski vabatahtlikkusel põhineva abistamisega, kus peaeesmärgiks on suhelda kohalikega ja leida tasuta peavari heade inimeste juures.
Enne öömajapakkuja juurde minekut loe kommentaare, mis on sinna kirjutatud teiste poolt, kes on varem sama inimesega juba HC kaudu koh- tunud. Pööra ka tähelepanu tema enda kirjutatud iseloomustusele – saad aimdust, kui hästi sul selle inimesega klapib; ehk on teil samad huvid või reisikogemusedki.
Ühendust on kasulik võtta võimalikult varakult, et mõlemad pooled jõuaksid oma plaane teise omadega kohandada. Pärast külaskäiku on heaks tavaks kirjutada külalise/vastuvõtja profiili omapoolne kommentaar – nende lugemine annab ka järgmistele külalistele ja peavarju pakkujatele kindlust.
Oma kogemused
Kõige parem kogemus oli ühe Poola tüdrukuga, kes kaks päeva Tallinnas seikles ja öömaja vajas. Tegu oli vahva ja positiivse tüdrukuga, kes soovis teha võimalikult vähe tüli ja kellega oli põnev rääkida erinevatest kultuuridest ja reisikogemustest. Paar head kontakti oleme saanud ka Lõuna-Aafrikas reisides, kus kohalikud HC-liikmed koosviibimistele kutsusid, kohalikku toitu pakkusid ja oma uudishimuga teiste kultuuride vastu hea tunde jätsid. Prahast on meil varuks köögis külmiku kõrval põrandal magamise kogemus, mis nüüd meenutades lõbus tundub. Kõik need inimesed, kellega kokku oleme puutunud, on olnud avatud, rõõmsad ja seiklushimulised ning pakkunud tundide kaupa huvitavaid vestlusi erinevatest kultuuridest ja rännakutest.