Hammaste eemaldamise riitus

Erki Fels kirjeldab seekord unikaalset kogemust himbade hõimu juurest Namiibias, kus ta veetis kaks nädalat, vaatas pealt hammaste eemaldamise riitust ja lahkus sealt kepi toel, aga väga õnnelikuna.

Paljaste rindadega naised lõhnavad savi järele. Nad istuvad maas, vaatavad mind põgusalt. Kaokolandi poolkõrb Namiibia ääremaa. Seisan tõlgi kõrval, käed ümber kaela, sest päike paistab otse kuklasse. Hütid on siin inimeste kõrgused, katused ei heida varje. Lapsed tassivad kohale ämbri ja pööravad tagurpidi – istu! Istun maha, kuna ei taha erikohtlemist. Ämbritega tuuakse vett, ämbrid on peaaegu sama pühad nagu lehmad. Kui tõlk seda seletab, puhkevad naised naerma. „Meie ei istu maas, vaid lehmanahal. Ütle seda mzungu’le. Ta võib ämbrile istuda.“

„Nad küsivad, kust sa tuled,“ tõlgib Western. „Euroopast.“ Western muigab: „Miks sa ütled Euroopast. Nad ei tea, et on Aafrikas.“ Western teeb oma hõimukaaslastele liiga. Selgitasin hiljem delikaatselt välja: ainult vähesed külast ei teadnud Aafrikat.

„Ma tulin teie juurde kuus kuud. Alustasin metsast, kus sajab iga päev vihma ja kus päike paistab lagipähe. Mõelnud teiega kohtumisest olen aastaid.“ „Miks sa räägid aastates,“ segas Western taas. „Mitu täiskuud võttis sul aega, et siia jõuda?“ Kui olin rääkinud soovist elada koos himba hõimuga nende eraldatud maailmas, kiitsid naised selle õlgu kehitades heaks.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga