Eesti naine Afganistanis mäge vallutamas

Esialgu tundus mõte poliitiliselt ebastabiilse Afganistani kõrgeima tipu vallutamisest üsna võimatu, kuid kogenud mägironija Marie Saame tegi selle 2019. aasta suvel teoks ja tõusis rahvusvahelises rühmas ainsa naisena Nowshāki tippu.

Mõte ronida Afganistani kõrgeimasse tippu tekkis juba siis, kui esimest korda Kesk-Aasias käisin, kuid kaua tundus see võimatu missioonina. Logistikast veel keerulisem oli leida ettevõtmiseks kaaslasi – pole just palju neid, kes oleksid valmis reisima nii ebastabiilsesse piirkonda, veel vähem ronima seitsme ja poole kilomeetri kõrgusele. Mind julgustasid mäele mõtlema kuuldused afgaani naiste ekspeditsioonist 2018. aastal.

Samal suvel viibisin Tadžikistanis Moskvina liustiku baaslaagris, kus sain tuttavaks tulevaste mäekaaslaste, ameeriklase Patricku ja kanadalase Ianiga. Kolmekesi tõusime edukalt Korženevskaja tipule ja tõusust jäi tunne, et see mägi ei jää meil koos viimaseks. Pool aastat hiljem Patiga mägede teemal vesteldes tegin talle ettepaneku minna Nowshākile ja tuli välja, et ta oligi hakanud just rühma kokku panema. Huvilisi oli ootamatult palju ja lõpliku koosseisu moodustasid seitse liiget kuuest rahvusest: Patrick (rühma juht) ja Eric USA-st, Ian Kanadast, Andreas Taanist, Ludwig Hispaaniast, Ray Hongkongist ja mina.

Teekond Wakhani

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga