Cusco ja Püha org

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ja 3400 meetri kõrgusel asuv kunagine inkade pealinn Cusco pulbitseb kultuurist ja melust.

Ajaloolise Cusco siuglevatel munakivitänavatel sunnib vilu tuul jopehõlmu koomale tõmbama. Peale vaadates ei jää kesklinnas inkadest kohe väga palju silma. Tänavapilti ilustab Hispaania kolonialistlik arhitektuur – siledad heledad kahe- või kolmekorruselised majaseinad, mida kaunistavad kaunilt nikerdatud puust rõdud ning barokselt rikkalikud uksed. Cusco keskväljak Plaza de las Armas on nii turistide kui ka kohalike lemmikkogunemispaik. Väljaku keskel ilutseb uhke purskkaev, mille kohal kõrgub inkade üheksanda valitseja Pachacuti kuldne skulptuur. Tema võimu ajal algas inkade suur ekspansioon üle kogu Lõuna-Ameerika läänekalda ning kuningriigist kasvas impeerium. Väljaku ühel pool domineerib Cusco katedraal, mis on ehitatud hispaanlaste hävitatud Wiracocha templi varemetele. Katedraaliesistele laiadele trepiastmetele koguneb iga päev suur hulk rahvast: kes võtab aja maha ja naudib ilma, kes saab sõpradega kokku, kes vurab istujate vahel ning müüb turistidele suveniire – see pilt kerkib mu silme ette, kui keegi mainib Cuscot. Väljaku teisel küljel asub Jesuiitide Jeesuse Vennaskonna kirik. Katedraali terava vastandina mõjub see kõrge ehitis kergelt ja suursuguselt. Vapustavalt dekoratiivse fassaadi, kõrgaltarit meenutava portaali, luksuslikult ilustatud tornide, paarissammaste ja rohkete pilastritega on Jeesuse Vennaskonna kirik Lõuna-Ameerika parimaid hispaania baroki näiteid.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga