COVID-19 vaktsiinidest

Loodetavasti aitab COVID-19 vaktsiinide laialdane kasutuselevõtt ka reisisektoris piirangud kaotada või vähemalt neid tuntavalt leevendada. Uurime Regionaalhaigla nakkushaiguste arstilt dr Mait Altmetsalt, milliseid eri vaktsiine on välja töötatud ja kas kiirelt turule toodud vaktsiin kätkeb endas ka ohte.

Tegelikult on olemas väga palju eri vaktsiine. Mis neid eristab? Millised on eri vaktsiinide tugevused ja nõrkused?

Tõesti, Eestisse on jõudnud Pfizeri ja Moderna vaktsiinid, aga üle maailma on arenduses ligi 200 vaktsiini. Kasutusel on näiteks gripivaktsiiniga sarnanevad klassikalised lahendused, kus on tegu koekultuuril paljundatud inaktiveeritud viirusega. Veel on arenduses elusnõrgestatud viirustel põhinevad vaktsiinid ja uued tehnoloogiad, millega tagatakse organismi immuunvastus mRNA viimisel organismi. Samuti DNA-l ja vektoritel põhinevad vaktsiinid, kus teise viiruse külge on poogitud koroonaviiruse osa, mille vastu tahame immuunvastust tekitada. Ehk vaktsiine on tõesti palju ja erinevaid, kuid meile kõige kättesaadavamad on mRNA-l põhinevad vaktsiinid ning vektoritel põhinev AstraZeneca ja Oxfordi Ülikooli poolt välja töötatud vaktsiin.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-