Armastan Koread ja selle kööki

Reis Lõuna-Koreasse on ilmselt iga toiduarmastaja- unistus, sest tegemist on tõeliselt mitmekesise, maitse-küllase ja nüansirikka köögiga. Koos Jaapani ja Itaaliaga on see minu jaoks kindlalt kolme maa-ilma parema toiduga riigi hulgas. Korea on ka muidu eriliselt tore koht, kuhu plaanin esimesel võimalusel taas minna.

Koreas reisimise teeb eriti lihtsaks ja turvaliseks asjaolu, et seal on väga väike kuritegevus, inimesed on ausad, abivalmid, sõbralikud ja ülimalt viisakad. Võid kindel olla, et kui mõne asja näiteks kuskile kohvikusse maha unustad, siis saad selle sealt alati kätte. Siiani järgitakse seal Konfutsiuse õpetusi, samuti on hästi oluline sotsiaalne ja vanuseline hierarhia, mis määrab ära, kuidas inimest kõnetatakse, teda koheldakse, kuhu istuma pannakse, eesõigused söögilauas jne. Endiselt kehtib palju kirjutamata reegleid alates sellest, et kellegi juurde sisenedes tuleb alati jalatsid ära võtta, lõpetades asjade üksteisele ulatamisega (tuleb anda alati kahe käega) ja teretamisega.

Korealasi, nagu nende köökigi, iseloomustab pidev püüd harmoonia poole, igasuguseid viha, ärrituvuse ja muude negatiivsete emotsioonide ilminguid taunitakse (seda loetakse nagu mitmes teises Aasia riigiski enda „näo kaotamiseks“), ruumi sisse astudes teretatakse alati viisakalt, pannes käed kokku ja kummardatakse peaga. Ka teisele inimesel tere ütlemine sõltub üldiselt sellest, milline on tema sotsiaalne positsioon ühiskonnas, kui vana ta on, milline on tema suhtestaatus. Alati sobiv tervitus nende poolt, kes ei tea põhjalikumalt kehtivaid viisakusstandardeid, ehk n-ö universaalne tere on An-nyeoung ha-se-yo, mis eri allikate kohaselt tähendab ’olgu rahu sinuga’, ’kas sa oled rahus?’. See ei ole liiga formaalne, kuid on siiski viisakas ega solva kedagi.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga