Antarktika ekspeditsiooni kõne

Juuli teisel nädalal algas Antarktika avastamise 200. aastapäevale pühendatud ekspeditsioon. Eestlaste laeva teelesaatmise tseremooniad toimusid Kroonlinnas ning Peterburi Jaani kirikus ja Venemaa Geograafi aseltsis. GO Reisiajakiri avaldab David Vseviovi kõne Antarktika ekspeditsiooni õnnistamise pidulikul kontsert-aktusel Peterburi Jaani kirikus.

Ekspeditsioon loob seosed mineviku ja oleviku vahel

Austatud daamid ja härrad!

Me oleme täna kogunenud siia, et tähistada 200 aasta tagust sündmust, kui 1819. aasta juulis alustas Kroonlinnast teekonda Antarktikasse ekspeditsioon laevadel „Vostok“ ja „Mirnõi“, mida juhtisid Fabian Gottlieb von Bellingshausen ja Mihhail Lazarev. Nii algas avastusretk, mis on läinud merendusajalukku. Seejuures pole isegi oluline, kas Bellingshauseni ekspeditsioon silmas 1819. aasta 28. jaanuari udusel päeval mandrit või mitte. Fakt on see, et jõuti Kuninganna Maudi maa piirkonnas rannikust vaid ligikaudu 20 miili kaugusele, mis on andnud mitmel pool maailmas aluse pidada just nimelt seda daatumit Antarktika avastamise kuupäevaks. Bellingshauseni ja tema kaaslaste avastuse tähtsust ei vähenda kuidagi ka asjaolu, et Vene ekspeditsioon võib mõnede uurijate arvates jagada mandri avastamise au Edward Bransfi eldiga, kes 1820. aasta 30. jaanuaril nägi Antarktise poolsaart.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga