Amandus Adamsoni elutööst sai Lenin

Kuidas juhtus nii, et Venemaa emakese Volga kõrgel kaldal Kostromas sündis Eesti kunstiajaloos üks absurdne lugu?

Meremehe peres mere ääres sündinud, Eesti ühte kuulsamat skulptorit Amandus Adamsoni kiskus ka loomingus suure vee äärde. Tallinna kaunistab mere ääres Russalka kuju, Krimmi Sevastoopolit aga reidil uputatud laevade mälestusmärk. Mõlemad kujud on nende linnade üheks visiitkaardiks.

Aga on veel üks vee ääres asuv linn, milles asuva võimsa kuju algne autor − rõhuga just sõnal „algne“ − on meie Adamson, kuid mida millegipärast harva mainitakse ära tema loomingu ülevaates. Põhjus võib vabalt peituda selles, et oma tahtest sõltumata rajas Adamson mõõtmetelt Tallinna Russalkaga võrreldava monumendi aluse inimesele, keda tal oli ilmselt põhjust vihata, nimelt Vladimir Leninile!

Lenini kuju

See oli igatpidi üks absurdne lugu, sest Adamson hakkas Venemaale Kostromasse, Moskvast 350 kilomeetrit põhja poole, Volga jõe kõrgele kaldale rajama monumenti hoopis Vene tsaariperekonnale Romanovite dünastia 300. aastapäevaks, kuid välja tuli hoopis monument selle dünastia hävitajale Leninile.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga